Ukraińska Rada Najwyższa zatwierdziła wczoraj ustawę legalizującą marihuanę leczniczą, co otwiera drzwi dla uprawy konopi w celach medycznych. Według informacji przekazanych przez portal Latifundist, parlament przeprowadził głosowanie nad projektem regulacji, a większość posłów poparła inicjatywę.

Zgodnie z przyjętą ustawą, uprawa konopi niewłóknistych będzie możliwa dla podmiotów prawnych o różnych formach własności, o ile posiadają odpowiednie licencje i podlegają limitom określonym przez Radę Ministrów. Konopie te będą mogły być stosowane wyłącznie w celach medycznych, badawczych oraz w działalności naukowo-technicznej, a produkcja środków odurzających lub substancji psychotropowych z konopi medycznych będzie dozwolona tylko w tych celach.

Baner Reklamowy

Przepisy ustawy obejmują również kontrolę nad obrotem konopiami. Publiczne i prywatne placówki opieki zdrowotnej oraz indywidualni przedsiębiorcy z uprawnieniami lekarza będą uprawnieni do zakupu, przechowywania, wydawania, używania i niszczenia środków wyprodukowanych z konopi. Wartość dopuszczalnego stężenia THC (substancji psychoaktywnej) w suchej masie konopi zostanie określona w przepisach wykonawczych.

Ponadto, obrót i uprawa konopi będą pod surową kontrolą policji, co ma zagwarantować przestrzeganie przepisów i bezpieczeństwo publiczne. Ta nowa ustawa reprezentuje krok w kierunku liberalizacji przepisów dotyczących konopi medycznych na Ukrainie, otwierając drogę do nowych możliwości w dziedzinie medycyny, badań naukowych i technologii.