W dniu 13 lipca ukraiński parlament zatwierdził projekt ustawy dotyczący legalizacji marihuany do celów medycznych, informuje posłanka Iryna Herashchenko. Projekt ten został zaakceptowany w pierwszym czytaniu przez 268 na 405 deputowanych.

Głównym celem projektu jest przyznanie licencji na uprawę konopi w celach medycznych, przemysłowych i naukowych. Ma to na celu wsparcie ukraińskich weteranów cierpiących na zespół stresu pourazowego, osób z chorobami nowotworowymi i innymi poważnymi schorzeniami poprzez łagodzenie bólu i redukcję innych objawów. Aby wejść w życie, ustawa wymaga jeszcze drugiego czytania (prawdopodobnie po wprowadzeniu pewnych zmian) oraz podpisu prezydenta Volodymyra Zełenskiego. – donosi serwis kyiv post

Baner Reklamowy

Zgodnie z projektem ustawy, obieg konopi będzie ściśle kontrolowany przez państwo, a leki oparte na konopiach będą dostępne tylko na receptę lekarską.

Podczas przemówienia do parlamentu w Dzień Konstytucji, 28 czerwca, prezydent Zełenski wyraził poparcie dla projektu ustawy dotyczącej medycznego użytkowania konopi.

„Musimy w końcu w sprawiedliwy sposób zalegalizować leki oparte na konopiach dla wszystkich, którzy ich potrzebują, przy odpowiednich badaniach naukowych i kontrolowanej ukraińskiej produkcji” – powiedział Zełenski.

Prezydent dodał również, że Ukraina powinna stworzyć najbardziej rozwinięty system rehabilitacji psychicznej i fizycznej w Europie. „To dotyczy zarówno budowy ośrodków rehabilitacyjnych, jak i szkolenia odpowiedniego personelu… Wszelkie najlepsze praktyki światowe i skuteczne polityki, niezależnie od ich trudności czy niespotykanego charakteru, powinny być stosowane na Ukrainie.”

Podsumowując, zatwierdzenie projektu ustawy o legalizacji medycznego użytkowania konopi przez ukraiński parlament w pierwszym czytaniu stanowi znaczący postęp. Projekt ten ma na celu ułatwienie dostępu do leków opartych na konopiach dla pacjentów z poważnymi schorzeniami i weteranów wojennych. Poparcie prezydenta Zełenskiego dla tej inicjatywy jest wyraźnym sygnałem, że Ukraina jest gotowa na nowe podejście w polityce zdrowotnej. Przyjęcie tego projektu ustawy miałoby również istotne znaczenie dla sektora przemysłowego, otwierając nowe możliwości gospodarcze dla kraju.