Badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open dostarcza dowodów na to, że regularne spożywanie produktów z medycznej marihuany przez dorosłych nie prowadzi do istotnych negatywnych zmian w strukturze czy funkcjonowaniu mózgu.
Naukowcy z Harvard Medical School oraz McGovern Institute for Brain Research (MIT) przeprowadzili podłużne badanie, w którym analizowali dane z obrazowania mózgu (fMRI) pacjentów stosujących medyczną marihuanę oraz osób zdrowych niebędących użytkownikami.
Brak negatywnych zmian w strukturze i funkcji mózgu
Badanie obejmowało rok obserwacji, podczas którego naukowcy nie stwierdzili różnic w aktywacji mózgu pomiędzy grupami w obszarach związanych z pamięcią roboczą, przetwarzaniem nagród czy kontrolą hamowania. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które również nie wykazały negatywnego wpływu marihuany na morfologię mózgu czy funkcjonowanie poznawcze.
Metodologia badania i wyniki po roku obserwacji
Naukowcy zebrali dane dotyczące strukturalnego i funkcjonalnego obrazowania mózgu (fMRI) z kohorty nowo dopuszczonych pacjentów leczonych medyczną marihuaną na początku badania i rok później. Podobne dane zebrano również dla zdrowych osób, które nie używały marihuany. Wyniki pokazały brak istotnych różnic funkcjonalnych w aktywacji mózgu po roku, co dotyczyło zadań związanych z pamięcią roboczą, przetwarzaniem nagród oraz kontroli hamowania.
Zgodność z wcześniejszymi badaniami
Wyniki tego badania są zgodne z licznymi wcześniejszymi badaniami, które również wykazały, że ekspozycja na konopie indyjskie nie prowadzi do istotnych zmian w morfologii mózgu ani nie wpływa negatywnie na funkcje poznawcze, zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Inne badania sugerują nawet, że pacjenci stosujący medyczną marihuanę mogą doświadczać poprawy funkcji wykonawczych, co może być związane z kliniczną poprawą ich stanu zdrowia.
Medyczna marihuana a funkcjonowanie poznawcze pacjentów
W badaniu stwierdzono brak związku między częstotliwością używania marihuany a zmianami w aktywacji mózgu. Sugeruje to, że osoby stosujące marihuanę z powodów medycznych, takich jak ból, lęk, depresja czy problemy ze snem, nie doświadczają znaczących długoterminowych zmian w obszarach poznawczych. Dotyczyło to osób używających marihuany w lekkim lub umiarkowanym zakresie.
Komentarz eksperta: medyczna marihuana bezpieczna i skuteczna
Paul Armentano, zastępca dyrektora organizacji NORML, komentując wyniki badania, podkreślił, że potwierdzają one bezpieczeństwo oraz skuteczność stosowania medycznej marihuany. Wyniki te obalają twierdzenia, jakoby ekspozycja na konopie indyjskie miała wyjątkowo szkodliwy wpływ na funkcjonowanie mózgu.