Transgraniczne działanie CBŚP przeciwko handlarzom i przemytnikom marihuany z Czech.  Wraz z czeską policją funkcjonariusze CBŚP zatrzymali łącznie 10 osób, w tym 6 osób pochodzenia polskiego, które powiązane były ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców. Zabezpieczono 15 kilogramów marihuany oraz broń palną.

Zorganizowana grupa przestępcza wywodząca się ze środowiska pseudokibiców jednej z krakowskich drużyn sportowych została rozbita przez funkcjonariuszy Zarządu CBŚP w Krakowie. Grupa trudniła się przemytem oraz wprowadzaniem do obiegu marihuany, którą nabywali u naszych czeskich sąsiadów.

Baner Reklamowy

Funkcjonariusze CBŚP wraz z policjantami z czeskiej Ostrawy w ramach wspólnie prowadzonych działań transgranicznych, już w połowie września zatrzymali na terenie Polski 2 osoby. W samochodzie prowadzonym przez jedną z tych osób ujawniono 15 kilogramów marihuany.

W wyniku dalszych działań Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało na terenie Krakowa oraz pobliskich miejscowości kolejne 4 osoby powiązane z procederem.

Zabezpieczono również mienie podejrzanych w wysokości 186 tys. zł, 15 tys. euro, a także 5 samochodów o łącznej wartości 1,2 mln zł na poczet ewentualnych kar. Sprawę nadzoruje Prokuratura Krajowa w Krakowie.

Równolegle do działań w naszym kraju, po czeskiej stronie zatrzymano kolejne 4 osoby oraz likwidując plantację liczącą 100 krzewów konopi indyjskich, a także około 5 kilogramów suszu. Zabezpieczono również broń palną oraz amunicję kalibru 9mm. Na poczet ewentualnych kar zabezpieczono 2 nieruchomości, 8 samochodów, 1,2 miliona czeskich koron w gotówce oraz 11 kont bankowych, które używane były przez osoby podejrzane.

Zatrzymani Polacy byli już notowani za różne przestępstwa, w tym część z nich między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Część z nich usłyszała zarzuty dotyczące przemytu i posiadania znacznych ilości środków odurzających. Grozi im od 3 do nawet 15 lat więzienia. Wobec czterech podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy.

Zatrzymani Polacy to mieszkańcy Krakowa w wieku od 30 do 62 lat, dotychczas wszyscy z nich byli wcześniej notowani za różne przestępstwa, w tym część m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące przemytu i posiadania znacznych ilości narkotyków za co grozi kara od 3 do nawet 15 lat pozbawienia wolności. Wobec czterech z tych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawę nadzoruje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

 

źródło: Zespół Prasowy CBŚP