Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka, opublikowała zarządzenie o powołaniu specjalnej komisji do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz leki recepturowe, w tym oczywiście medycznej marihuany. Czy pacjentów i kliniki czekają kolejne utrudnienia w związku z otrzymaniem i wystawianiem recept?

Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że weźmie się za strony typu receptomaty, z których korzystały mniej profesjonalne kliniki z nastawieniem jedynie na zysk. W Lipcu ówczesny Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o wprowadzeniu limitów recept wystawionych przez lekarzy oraz w zakresie grup leków, na które mogą być one przepisane. Dodatkowo według rozporządzenia recepty powinny być wypisywane po osobistej wizycie w gabinecie lekarskim.

Baner Reklamowy

Jak donosi serwis MEDEXPRESS, w dniu 19 września obecna Minister Zdrowia Katarzyna Sójka opublikowała w dzienniku ustaw zarządzenie na temat powołania komisji, której zadaniem będzie uregulowanie kwestii związanych z preskrypcją leków gotowych jak i recepturowych, do których należy między innymi medyczna marihuana.

W skład komisji wchodzić będzie 31 osób z różnych środowisk związanych z medycyną i farmacją. Przewodniczyć jej będzie Maciej Miłkowski, który sprawuje urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Zadaniem Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept jest:

  • stworzenie listy proponowanych zmian legislacyjnych dotyczących receptury i leków recepturowych;
  • opracowanie rozwiązań mających na celu uproszczenie zasad preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i leki recepturowe;
  • opracowanie wytycznych w zakresie funkcjonowania receptury aptecznej oraz jej finansowania;
  • wypracowanie rozwiązań dotyczących funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione;
  • opracowanie podstaw systemu monitorującego i kontrolującego nadmierną preskrypcję oraz konsumpcję leków.

Ostatni punk zdaje się mocno celować w kliniki konopne specjalizujące się w terapii medyczną marihuaną, dzięki którym dużo prościej otrzymać receptę i rozpocząć terapię, niż w przypadku wizyty u specjalistów, którzy kurczowo trzymają się swoich wypracowanych schematów i metod leczenia. Nie rzadko nie chcą oni nawet słyszeć sugestii pacjentów na temat zainteresowania inną formą leczenia. Również sami pacjenci staną się obiektem kontroli pod kątem ilości przyjmowanych leków.

Jeśli szukasz sprawdzonej i rzetelnej kliniki konopnej, która poprowadzi twoją terapię medyczną marihuaną, koniecznie zajrzyj na KonopnyMed!