Luksemburg ma być pierwszym krajem w Europie, który zalegalizuje posiadanie i uprawę konopi indyjskich na własny użytek. Ministerstwo Sprawiedliwości w Luksemburgu podkreśla, że liberalizacja konsumpcji i uprawy marihuany obowiązywać będzie tylko i wyłącznie „we własnym domu”. To znaczy, że konsumpcja marihuany poza domem będzie nadal nielegalna.

Nowe regulacje mają również złagodzić kary za posiadanie marihuany. Dodatkowo zostaną ustanowione limity gramowe – prawdopodobnie górny limit będzie wynosić 3 gramy. Co najważniejsze posiadanie marihuany będzie traktowane jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Wyjątkiem będzie przekroczenie dopuszczalnego limitu. W takim przypadku nadal będziemy traktowani jako handlarze narkotyków. Zmiana regulacji nie przewiduje zmian w kwestii ruchu drogowego.

Baner Reklamowy

Powyżej górnego limitu, nic się nie zmienia, osoba będzie traktowana jako handlarz narkotyków. Nic się nie zmieni także w zakresie kierowania pojazdami – wciąż obowiązuje zero tolerancji jazdy pod wpływem środków odurzających – mówiła minister sprawiedliwości Sam Tanson.

Uprawa marihuany

Regulacje wpłyną również na uprawę marihuany. Bez względu na stężenie poziomu związku psychoaktywnego (THC) handel nasionami będzie dozwolony. Oczywiście handel samą marihuaną nadal pozostanie nielegalny.

Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości projekt ma zostać złożony na początku 2022 roku. Jest to jeden z etapów normalizacji i liberalizacji przepisów dotyczących związków psychoaktywnych w tym kraju.