Baner Reklamowy

Jeden z najpopularniejszych banków w kraju – Bank of America – bez żadnych wyjaśnień postanowił zamknąć konto jednej z zatwierdzonych przez DEA instytucji zajmujących się badaniami nad marihuaną i psychodelikami.

Jak donosi serwis HighTimes, w ubiegłym tygodniu Bank of America zamknął konta należące do Scottsdale Research Institute bez żadnego konkretnego wyjaśnienia. Scottsdale Research Institution otrzymało list datowany na 12 października, w którym stwierdzono, że konto nie będzie dostępne w ciągu 21 dni, a w ciągu 30 zostanie całkowicie zamknięte. List stwierdza również, że „ta decyzja jest ostateczna i nie będzie ponownie rozpatrywana”.

Dr Sue Sisley, wybitna, wieloletnia badaczka medycznej marihuany (szczególnie pod kątem jej skuteczności w leczeniu zespołu stresu pourazowego) jest prezesem i głównym badaczem w Scottsdale Research Institute. 15 października zamieściła na Twitterze wpis o zaistniałej sytuacji.

Bank of America zamyka konto federalnie licencjonowanego badacza marihuany. SRI prowadzi zatwierdzone przez FDA kontrolowane badania oceniające marihuanę jako lek w leczeniu bólu/PTSD u weteranów wojskowych i nieuleczalnie chorych pacjentów to TRAGICZNIE zamyka nasze badania @BankofAmerica.” Dołączając do wpisu również zrzut ekranu oficjalnego dokumentu, zatytułowanego Controlled Substance Registration Certificate, który został wydany Scottsdale Research Institute przez DEA 29 czerwca 2021 roku.

Instytut Badawczy Scottsdale ma federalne pozwolenie na badanie zarówno medycznej marihuany, jak i substancji psychodelicznych. Ostatnio, w maju, instytut był jedną z trzech organizacji, które otrzymały zgodę od Drug Enforcement Administration (DEA) na uprawę konopi indyjskich do celów badawczych.

W oczekiwaniu na ostateczne zatwierdzenie, DEA ustaliła, w oparciu o obecnie dostępne informacje, że wnioski kilku producentów o uprawę marihuany na potrzeby badawcze w Stanach Zjednoczonych wydają się być zgodne z obowiązującymi normami prawnymi i odpowiednimi przepisami” – oznajmia DEA w swoim komunikacie. „DEA dostarczyła zatem Memorandum of Agreement (MOA) do tych producentów jako kolejny krok w procesie zatwierdzania„.

Oprócz obiecujących wyników badań, dr Sisley i Instytut Badawczy Scottsdale podjęli również aktywne kroki, aby popchnąć przemysł w kierunku legalizacji i „deschedulizacji” marihuany. W sprawie przeciwko DEA, która została złożona w maju 2020 roku, dr Sisley twierdziła, że status marihuany według listy I narusza konstytucję i, że powinna ona zostać usunięta z listy. Po półtora roku Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dziewiątego Okręgu odrzucił petycję. Jednak jeden z sędziów przewodniczących, sędzia Paul J. Watford, stwierdził, że DEA może w końcu zostać zmuszona do ponownego rozważenia reklasyfikacji w ramach Controlled Substances Act w najbliższej przyszłości.

Zgadzam się, że petenci w tej sprawie nie wyczerpali swoich administracyjnych środków odwoławczych i dlatego przyłączam się do opinii sądu oddalającej ich petycję o ponowne rozpatrzenie„, napisał Watford. „Piszę osobno, aby zauważyć, że w odpowiednim przypadku, Drug Enforcement Administration może być zobowiązana do wszczęcia postępowania o przeklasyfikowanie marihuany, biorąc pod uwagę siłę argumentów składających petycje, że agencja błędnie zinterpretowała kontrolujący statut, stwierdzając, że marihuana 'nie ma obecnie akceptowanego zastosowania medycznego w leczeniu w Stanach Zjednoczonych.'”

Jest to tylko najnowszy przykład ciągłego problemu, jaki mają wszystkie firmy z branży konopi indyjskich, w niemal każdym aspekcie branży, z rozwiązaniami bankowymi. W dniu 21 września Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdziła ustawę SAFE Banking Act jako część ustawy o wydatkach, co jest piątym przypadkiem zatwierdzenia przepisów bankowych dotyczących konopi indyjskich w Izbie. Nie wiadomo jeszcze, czy przepis ten zostanie zatwierdzony przez Senat.

Firmy z branży konopi indyjskich nadal zmagają się z legalnymi rozwiązaniami bankowymi. Nadal problemem jest to, że nie tylko dyspensarium czy firma uprawowa, ale także organizacja zatwierdzona federalnie, ma zamknięte konto bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia lub uzasadnienia. Na razie dr Sisley w swoim oświadczeniu dla Marijuana Moment, oznajmił, że Scottsdale Research Institute będzie przechodził na nowe rozwiązanie bankowe z bankiem, który wspiera „wolność naukową”.