Departament ds. Egzekwowania Prawa na Florydzie analizuje setki spraw związanych z ze sprawą podrzucania narkotyków kierowcom podczas rutynowych kontroli drogowych.

Jak wynika z raportu Demokratycznej Republiki Tallahassee, Zachary Wester – funkcjonariusz policji z Florody miał w ciągu dwóch ostatnich lat przeprowadzać kontrole drogowe, w których to, do zatrzymanych pojazdów podrzucał narkotyki, które następnie „znajdował” podczas przeszukania.

Baner Reklamowy

Przykładem takiej sytuacji jest oskarżone o posiadanie trzech gramów metamfetaminy małżeństwo Helms i April Middleton. Para twierdzi, że Wester podrzucił im trzy gramy narkotyków pod fotel kierowcy po tym, jak poprosił ich o wyjście na zewnątrz. Wester tłumaczył, że powodem bezpodstawnego przeszukiwania samochodu był unoszący się wewnątrz pojazdu zapach marihuany.

Dochodzenie w sprawie funkcjonariusze Westera rozpoczęło się 1 sierpnia, tuż po otrzymaniu przez FDLE(Florida Department of Law Enforcement) skarg na jego zachowanie. Oczywiście część z nich została zarejestrowana przez kamerę, którą każdy policjant w tamtych stronach nosi na swoim mundurze.

https://www.youtube.com/watch?v=6zdBWnsggbk

Władze państwowe oświadczyły, że nie wniosły żadnych zarzutów przeciwko Westerowi, ponieważ czekają, aż wszystkie sprawy, w których jest oskarżony o podrzucanie środków odurzających zostaną przejrzane. Jednak zarzuty o posiadanie narkotyków w prawie 50 sprawach, w które zaangażował się Wester podrzucając je do samochodów, zostały już odrzucone odkąd pojawiły pierwsze doniesienia o jego nagannym zachowaniu.

Sąd hrabstwa Jackson nakazał oczyszczenia z zarzutów i wyroków co najmniej ośmiu osób, które spadły na nich dzięki nieprofesjonalnemu zachowaniu policjanta. Po za tymi początkowymi przypadkami, działania Westera mogły wpłynąć na aż 263 sprawy związane z ujawnieniem środków odurzających podczas rutynowych kontroli drogowych. Dzięki jego działaniom wysłał potencjalnie niewinnych ludzi do więzienia, rozdzielając rodziny, niszcząc karierę zawodową, a teraz jego działania powodują ogromny ból głowy dla władz Florody, które muszą prowadzić śledztwo w jego sprawie.

„Źli policjanci powodują więcej szkód dla społeczeństwa, niż możemy się tego spodziewać”

– powiedziała Betsy White, prawniczka ds. Praw obywatelskich.

„Zatruwają relacje policyjno-społeczne i tworzą nieufność. Powinniśmy więc być zadowoleni, że tego typu wydarzenia wychodzą na jaw. Nie może być usprawiedliwienia dla tego typu przestępstwa.

– dodała White

Wester stanie przed sądem z zarzutami krzywoprzysięstwa za sprawy, w których zeznawał, nadużyć służbowych i oczywiście posiadania narkotyków.

Jeśli znane są wam podobne przypadki, które miejsce miały w naszym kraju to śmiało możecie podzielić się nimi w komentarzach.