Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących wydawania recept między innymi na medyczną marihuanę. Według planowanych nowych zasad, recepty nie będą już mogły być wydawane online, a jedynie w formie papierowej.

Jak donosi serwis rynekzdrowia, w niedawnej audycji „Sedno Sprawy” Radia Plus, aktualny minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że ministerstwo zdrowia pracuje nad rozwiązaniem „narastającego problemu niekontrolowanego praktycznie wydawania recept przez internet.”

Baner Reklamowy

Koniec z szybkimi receptami na medyczną marihuanę?

„Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie „wypośrodkowane”, tzn. że będzie cały czas utrzymywało możliwość korzystania z takich narzędzi, ale z drugiej strony będziemy dążyli do ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania recept na określone grupy leków w takim trybie. Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać przysłowiowo tysiąc w ciągu doby.” – powiedział minister Adam Niedzielski

Sytuacja ma oczywiście związek z psuedo klinikami i tzw. receptomatami, które wręcz reklamują swoje usługi „sprzedaży” recept, które często wystawiane są hurtowo, bez konsultacji z pacjentem i przez osoby, które jedynie pracują w imieniu lekarzy.

„Chcemy przygotować regulacje, które będą wypośrodkowane. Będą utrzymywały komfort korzystania z internetowych recept, a jednocześnie będą ograniczać pewne niepożądane aktywności” – zapowiedział Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy swoją decyzję względami bezpieczeństwa. Według ministerstwa, wydawanie recept online wiąże się z ryzykiem nieuprawnionego dostępu do leków przez osoby, które nie są do tego upoważnione.

„W przypadku leków psychotropowych będziemy dążyli do ograniczenia czy też zakazu wydawania ich w trybie internetowym” – dodał Niedzielski

Zdaniem ministerstwa, wydawanie recept w formie papierowej pozwoli na dokładniejsze sprawdzenie tożsamości pacjenta i zminimalizowanie ryzyka nadużyć. Planowane są również limity wystawianych recept.

Jaka jest reakcja pacjentów?

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony pacjentów korzystających z medycznej marihuany, którzy twierdzą, że zakaz wydawania recept online znacznie utrudni im dostęp do potrzebnej terapii. Wiele osób korzystających z marihuany medycznej cierpi na choroby przewlekłe, które mogą uniemożliwić im wychodzenie z domu i odwiedzanie lekarza w celu odebrania papierowej recepty.

Pacjenci i terapeuci korzystający z dobra medycznej marihuany apelują do Ministerstwa Zdrowia o ponowne rozważenie swojej decyzji. Zdaniem pacjentów, wydawanie recept online jest bezpieczne i wygodne, a zakaz wydawania ich w tej formie utrudni im życie i pogorszy ich stan zdrowia.

Kiedy mają zostać wprowadzone nowe regulacje?

„- „Musimy zareagować szybko. To kwestia miesiąca, kiedy wprowadzimy odpowiednie regulacje” – komentuje Niedzielski

Zmiany w przepisach dotyczących wydawania recept na medyczną marihuanę wywołały wiele kontrowersji i dyskusji. Czas pokaże, jak dokładnie będą wyglądały nowe przepisy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i minimalizacji ryzyka nadużyć. Ale jedno jest pewne, Ministerstwo Zdrowia z pewnością nie troszczy się o dobro pacjentów.