Legalizacja marihuany jest tematem, który od dłuższego czasu przyciąga uwagę opinii publicznej. W wielu krajach, w tym również w Niemczech, prowadzone są dyskusje na temat zmian w polityce narkotykowej. Jak wynika z ostatnich doniesień, na przekór Unijnym przepisom niemiecki rząd planuje wprowadzić zmiany, które umożliwią legalizację marihuany na poziomie krajowym.

Niemcy należą do krajów, które od lat prowadzą politykę dekryminalizacji narkotyków, czyli ograniczania kar za ich posiadanie i używanie. W 2017 roku wprowadzono legalny program medycznej marihuany, który umożliwia chorym dostęp do leków zawierających kannabinoidy. Od jakiegoś czasu niemiecki rząd planuje jeszcze dalsze liberalizacje w zakresie używania marihuany, o czym pisaliśmy między innymi tutaj. Jednak na drodze wciąż stoją unijne regulacje.

Baner Reklamowy

Według ostatnich doniesień, niemiecki rząd ma zamiar wykorzystać lukę prawna w unijnych regulacjach i wprowadzić legalizację marihuany na poziomie krajowym. Unia Europejska nadal uważa marihuanę za narkotyk i wymaga od państw członkowskich przestrzegania zasad związanych z handlem i używaniem tej substancji. Niemcy jednak chcą wykorzystać swoje prawo do wprowadzenia wyjątków, które umożliwią legalizację marihuany na terenie kraju.

Karl Lauterbach ma w już w planach przedstawić Unii Europejskiej nową, dobrą propozycję skupiającą się na ochronie zdrowia publicznego i bezpieczeństwie młodzieży.

Jesteśmy na dobrej drodze. Nieco zmodyfikowaliśmy propozycje” – komentuje sprawę Karl Lauterbach.

Niemcy opracowali plan, który ma na celu wprowadzenie możliwości szerokiej dostępności marihuany, ale bez łamania przepisów UE. Plan ten składa się z dwóch etapów.

Na początku, w wybranych obszarach kraju, zostanie wprowadzony lokalny program sprzedaży marihuany, podobny do programów pilotażowych w Szwajcarii i Holandii. Program ten będzie trwał cztery lata, podczas których urzędnicy będą oceniać wpływ reformy w dużych miastach i na terenach wiejskich. Jeśli program okaże się skuteczny, może zostać rozszerzony na inne regiony kraju.

Jakie mogą być korzyści legalizacji marihuany w Niemczech?

Według szacunków, legalizacja marihuany mogłaby przynieść niemieckiej gospodarce znaczne korzyści finansowe. Według niektórych ekspertów, legalny rynek marihuany mógłby przynieść dochód w wysokości nawet 2,5 miliarda euro rocznie. Warto również zauważyć, że legalizacja marihuany mogłaby przynieść korzyści zdrowotne, gdyż wiele osób korzysta z tej substancji w celach medycznych.

Niemcy są jednym z krajów, które prowadzą najbardziej liberalną politykę narkotykową w Europie. Legalizacja marihuany byłaby kolejnym krokiem w kierunku liberalizacji polityki narkotykowej i umożliwiłaby chorym dostęp do skutecznych leków zawierających kannabinoidy. Niemcy, podobnie jak Czechy są przykładem dla innych krajów, które mogą zacząć rozważać poważne zmiany w swojej polityce narkotykowej i otworzyć się na korzyści, jakie przynosi legalizacja marihuany.