Policja wraz z jednostkami KAS i CBZC rozbiła gang przemycający „cali weed” z USA do Polski. Głównym środkiem transportu były rzesyłki kurierskie. Jak dotąd zatrzymano 12 osób i skonfiskowano 20 kilogramów suszu.

Sprawa ta rozpoczęła się w marcu 2023 roku, kiedy to funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili na warszawskim lotnisku Fryderyka Chopina przesyłkę zawierającą 10 kilogramów marihuany. Paczka miała być dostarczona do Poznania, co doprowadziło do aresztowania dwóch osób. Już wtedy śledczy podejrzewali, że to nie izolowany incydent, lecz działalność przemytnicza o organizowanym charakterze.

Baner Reklamowy

W tej sprawie zaangażowane były Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) oraz poznańskie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). W kwietniu funkcjonariusze KAS ponownie przechwycili paczkę na warszawskim lotnisku, zawierającą 10 kg „cali weedu„, która miała trafić do osoby mieszkającej we Wrocławiu.

Śledztwo ujawniło, że przemytniczy gang działał w Internecie, korzystając z profilu nieoficjalnego sklepu internetowego prowadzonego w social mediach. Handel konopiami indyjskimi odbywał się za pomocą popularnych komunikatorów online, a nielegalne substancje trafiały do klientów prosto z USA za pośrednictwem firm kurierskich. Szacuje się, że grupa w ten sposób przemyciła przynajmniej 100 kilogramów suszu konopi indyjskich.

W maju tego roku intensywne działania służb doprowadziły do aresztowania dwóch osób w Poznaniu. Jeden z zatrzymanych podejrzewany jest o kierowanie tą organizacją przestępczą. Obydwu podejrzanym postawiono zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Największa fala aresztowań w związku z tą sprawą miała miejsce pod koniec sierpnia. Policja CBŚP i CBZC przeprowadziła wspólną akcję, która zakończyła się zatrzymaniem kolejnych 8 osób, pochodzących z Łodzi, Warszawy, Gdańska i Poznania.

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty członkostwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Warto podkreślić, że służby nie wykluczają kolejnych aresztowań w tej sprawie.