Różnice między Live Rosin a Live Resin są istotne i warto je dokładnie zrozumieć. Oba te produkty są ekstraktami konopnymi, lecz technicznie znacząco różnią się od siebie.

Koncentraty konopne zdobywają co raz szersze grono miłośników na całym świecie. Również w Europie, w tym w Polsce zainteresowanie kulturą ekstrakcji i dabbingu rośnie w szybkim tempie. Jednak mimo ogromnego zafascynowania tym tematem, wciąż wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z jakimi koncentratami obcują, oraz jakie są między nimi różnice.

Baner Reklamowy

Co to jest Live Rosin?

Live Rosin to nic innego jak żywiczny, pochodzący z kwiatów konopi ekstrakt bezrozpuszczalnikowy. Powstaje on przy wykorzystaniu ciepła oraz nacisku specjalnej prasy hydraulicznej, w której przez specjalne nylonowe filtry ekstrahuje się rosin z tzw. bubble hashu uzyskanego wcześniej ze świeżych, zamrożonych lub inaczej mówiąc „żywych” kwiatów. Ten proces umożliwia zachowanie „żywego” profilu terpenowego konopi, jaki wyczuwamy w jeszcze żywej lub świeżo ściętej roślinie.

ekstrakcja rosinu prasa
Ekstrakcja rosinu na prasie hydraulicznej

Ekstrakt otrzymany z wcześniej wysuszonych kwiatów nie może być już określany mianem Live Rosin. Taki produkt nazywany jest Flower Rosin.

W przypadku, gdy ekstrakt otrzymamy poprzez prasowanie bubble hash otrzymanego wcześniej z suchych kwiatów, mamy do czynienia z Hash Rosin (często te określenie spotykamy przypisane również do ekstraktów Live Rosin).

Co to jest Live Resin?

W przeciwieństwie do Live Rosin, Live Resin to ekstrakt oparty na rozpuszczalniku. Ekstrahuje się go przy użyciu lekkich rozpuszczalników węglowodorowych, takich jak gaz butan, dlatego potocznie nazywany jest Butane Hash Oil (BHO). W przeciwieństwie do „tradycyjnego” ekstraktu otrzymywanego gazem, w przypadku Live Resin proces ten obejmuje ekstrakcję gruczołów żywicznych z zamrożonego wcześniej, świeżego materiału roślinnego. Podobnie jak w przypadku ekstraktu typu Live Rosin, pozwala przechwycić przy tym profil terpenowy „żywej rośliny”.

Live Rosin Resin różnice
Live Resin

Koncentrat uzyskany z ekstrakcji na wcześniej wysuszonym materiale roślinnym nie może być już określany mianem Live Resin. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym BHO.

Różnice pomiędzy Live Rosin i Live Resin

Różnica między Live Resin i Live Rosin polega między innymi na sposobie ich produkcji. Live Resin ekstrahuje się przy użyciu lekkich rozpuszczalników węglowodorowych, takich jak butan i propan, podczas gdy Live Rosin wykorzystuje proces bezrozpuszczalnikowy. W tym procesie wykorzystuje się wyłącznie ciepło i ciśnienie prasy do wyciśnięcia żywicy.

Podczas gdy Live Resin może być produkowany bez śladów pozostałości rozpuszczalnika w produkcie końcowym, to niektórzy konsumenci z uwagi na zdrowie zdecydują się na bardziej naturalny proces i wybierają opcję bezrozpuszczalnikową.

Jednak w przypadku ekstrakcji lekkimi węglowodorami, przetwórcy mogą korzystać z różnych filtrów w celu usunięcia pestycydów, metali ciężkich i innych niepożądanych związków. Zanieczyszczenia te mogą jednak trafić do gotowego produktu w opcji bezrozpuszczalnikowej.

Dla producentów różnica między Live Resinem a Rosinem może sprowadzać się do kosztów uruchomienia i wydajności produkcji, rentowności oraz popytu na rynku.

Obie metody charakteryzują się znacząco różniącą się wydajnością produkcji. Na przykład ekstrakcja rozpuszczalnikowa wykonywana w profesjonalnym laboratorium może mieć wydajność około 18 kilogramów na godzinę. W przypadku metody wyciskania w mniejszych partiach, wydajność oscyluje w granicach niecałego kilograma na godzinę.

Ogólnie rzecz biorąc, prasy do ekstrakcji rosinu mają niższy koszt rozruchu w porównaniu do ekstraktorów węglowodorowych w obiegu zamkniętym. Są za to wolniejsze w produkcji w porównaniu do znacznie szybszej ekstrakcji BHO.

Różnice te wpływają na ostateczny profil terpenowy, wygląd, działanie i ogólną jakość produktu. Dodatkowo znaczącą różnicą jest cena produktu końcowego.

Podsumowanie

Live Resin i Live Rosin są to podobne rodzaje koncentratów, ponieważ w obu przypadkach ekstrahuje się kwiaty mrożone tuż po ścięciu. Stosując niskie temperatury podczas procesów uzyskiwania koncentratu żywica zachowuje naturalny aromat żywej lub świeżo ściętej rośliny.

Live Resin jest produktem tańszym dla konsumenta końcowego. Wynika to głównie ze skali, w jakiej można produkować wysokiej jakości produkt. Długotrwały popyt stworzył duże, zautomatyzowane procesy masowej produkcji tego konkretnego produktu. Jednak z racji na znacznie trudniejszy i mniej wydajny proces produkcji, to właśnie Live Rosin stał się produktem najbardziej cenionym przez koneserów.

Oba opisane ekstrakty są produktami o dużej mocy. Obydwa koncentraty dedykowane są dla koneserów ze względu na ich intensywny, wierny smak, aromat i działanie.