Live Rosin to nazwa jednego z najbardziej cenionych koncentratów kannabinoidów. Jeśli jesteś ciekawy, czym dokładnie jest ten produkt, jak go otrzymać i dlaczego jest taki drogi, ten artykuł jest dla Ciebie.

Co to jest Live Rosin?

Live Rosin to forma koncentratu, która pozyskiwana jest z bubble haszu zrobionego z ze świeżych, zamrożonych kwiatów, poprzez ekstrakcję za pomocą prasy hydraulicznej. Termin SHO (Solventless Hash Oil) odnosi się do metody ekstrakcji, która nie wymaga użycia żadnych rozpuszczalników.

Baner Reklamowy

Live Rosin jest znany z wyjątkowo czystego smaku i silnego efektu. W przeciwieństwie do wielu innych form koncentratów, Live Rosin jest w 100% naturalnym produktem, bez dodatków chemicznych.

Jak się otrzymuje Live Rosin?

Proces otrzymywania Live Rosin jest dość skomplikowany, składający się z kilku etapów i wymaga sporej ilości czasu i pracy. Do tego dochodzi oczywiście sprzęt, który nie należy do tanich, a także bezcenne doświadczenie i wiedza.

Pierwszym krokiem jest przynajmniej 24 godzinne mrożenie świeżo zebranych kwiatów lub całych roślin konopi (WPFF – Whole Plant Fresh Frozen). Rośliny mrozi się w momencie ścięcia po to, aby w żywicy zachowały się „żywe” terpeny, czyli takie same jak podczas ostatnich chwil życia rośliny.

Kolejnym etapem jest odseparowanie żywicy od zielonej części rośliny. W tym celu stosuję się metodę ice water extraction, czyli ekstrakcję za pomocą zimnej wody oraz lodu, znanej jako bubble hash. Należy pamiętać, aby w pomieszczeniu roboczym temperatura zachować warunki nie przekraczające 13℃.

Tuż po praniu żywego haszu przechodzimy do etapu suszenia. Nie jest to tradycyjne suszenie, ponieważ odbywa się ono w specjalnym urządzeniu „dry freezer”, które podobnie jak liofilizator do żywności wyciąga z produktu (w tym przypadku bubble haszu) wilgoć, jednak pracuje ono w niskich temperaturach, co w dalszym ciągu pozwala zachować pełnię i głębie aromatu żywych terpenów”. W domowych warunkach dry freezer można zastąpić lodówką do win z możliwością ustawienia temperatury 13℃. Takie lodówki działają na innej zasadzie niż tradycyjne chłodziarki.

suszenie bubble haszu
Suszenie bubble haszu w dry freezer (fot. purepressure)

Zazwyczaj po 24h haszysz schnący w dry freezerze jest już suchutki i można zacząć proces jego przesiewania. Chodzi o to, by był on jak najbardziej sypki, bez większych grudek.

Następnie, przesianym haszem uzupełnia się specjalne filtry, które trafiają między szczęki hydraulicznej prasy, która pod wpływem nacisku i temperatury wyciska z haszu czystą żywiczną esencję bogatą w terpeny, które mogliśmy poczuć podczas ścinania roślin.

live rosin prasa
Strugi świeżo wyciskanego Live Rosinu (fot. 710 Polska)

Ten proces jest całkowicie naturalny i nie wykorzystuje żadnych rozpuszczalników chemicznych, a to jeden z powodów, dla których konsumenci chylą czoła właśnie ku Live Rosinowi.

świeży live rosin
Świeżo wyciśnięty i zebrany do szklanego słoiczka Live Rosin. (fot. 710 Polska)

Dlaczego Live Rosin jest taki drogi?

Cena Live Rosin wynika z kilku czynników. Po pierwsze, proces produkcji jest czasochłonny i pracochłonny. Przygotowanie i prasowanie roślin to żmudne zadanie, które wymaga dużych nakładów pracy oraz doświadczenia.

Po drugie, produkcja Live Rosin wymaga dużych ilości surowca – kwiatów marihuany. Wiele koncentratów rozpuszczalnikowych jest wytwarzanych z resztek lub niższej jakości roślin, podczas gdy Live Rosin jest produkowany z najlepszych, świeżych roślin.

Po trzecie, proces ekstrakcji Live Rosin jest skomplikowany i wymaga specjalistycznego i drogiego sprzętu oraz wiedzy. Dry freezer, podobnie jak dobrej jakości prasa nie należy do tanich urządzeń. Cały proces powinien odbywać się w klimatyzowanym pomieszczeniu, stwarzającym warunki chłodni. Wszystko to przekłada się na wyższe koszty produkcji, co z kolei prowadzi do wyższych cen dla konsumentów.

Podsumowanie

Live Rosin to jeden z najczystszych i najbardziej naturalnych koncentratów konopnych dostępnych na rynku. Jego wyjątkowy smak, silny efekt i proces produkcji wolny od rozpuszczalników sprawiają, że jest bardzo ceniony i pożądany przez konsumentów.

Trilogy710 Live Rosin
Live Rosin z odmiany Tear Gas produkcji amerykańskiej marki Trilogy710

Choć jest droższy od innych koncentratów, wielu uważa, że wartość Live Rosin często przewyższa jego koszt, zważywszy na jakość i doznania, jakie oferuje. W związku z tym, jeżeli jesteś miłośnikiem intensywnego haju w połączeniu z pełnią smaku i szukasz wolnej od rozpuszczalników i najpotężniejszej formy ekstraktu, to Live Rosin może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.