Urzędnicy z New Haven w stanie Connecticut ogłosili stan wyjątkowy, po tym jak co najmniej 76 osób przedawkowało susz zawierający syntetyczne kannabinoidny. K2 – syntetyczna marihuana, jak bardzo jest niebezpieczna?

Wstrząsający incydent jest kolejną falą przedawkowań syntetycznej marihuany marihuany na terenie całego USA. Setki ofiar cierpiały z powodu całej masy efektów ubocznych od krwawienia z oczodołów do powtarzających się wymiotów.

Czym jest K2?

Syntetyczna marihuana – K2; wygląda podobnie do suszu konopi indyjskich, jest palony również w ten sam sposób. W przeciwieństwie do naturalnej marihuany, K2 może powodować śmiertelne dla człowieka skutki uboczne, ze względu na nieuregulowaną i zmienną mieszankę związków chemicznych, które zawiera.

„Trudno powiedzieć, co powoduje falę przedawkowań, ponieważ ludzie tak naprawdę nie wiedzą, co dokładnie otrzymują, gdy kupują K2”

– powiedział Paul Prather, główny badacz w College of Medicine na University of Arkansas for Medical.

Efekty przyjmowania K2 znacznie różnią się od skutków naturalnej marihuany, ponieważ konopie zawierają substancje łagodzące, które zmniejszają ich toksyczność w stosunku do receptorów mózgu. Co więcej, podczas gdy marihuana ma tylko jeden związek, który wywołuje efekty psychoaktywne, syntetyczna marihuana ma zwykle od trzech do pięciu.

W przeciwieństwie do konopi, K2 ma aktywować 100% receptora mózgu, podczas gdy marihuana ma dawać znacznie słabszy efekt haju.

Syntetyczna marihuana, jak bardzo jest niebezpieczna?

Badacze i policja uważają, że niedawny ciąg przedawkowania K2 mógł być spowodowany częściowo przez zmieszanie syntetycznych kannabinoidów z opioidami, fentanylem lub innymi, nieznanymi związkami importowanymi z Rosji i Chin.

Baner Reklamowy

Te produkty specjalnie zostały stworzone tak, aby uniknąć wykrycia podejrzanych substancji. Może się więc zdarzyć, że nie dostrzeżemy wprowadzenia na rynek nowych związków, które nigdy nie były testowane, ani na zwierzętach, ani na ludziach.

W samym parku miejskim New Haven Green, w pobliżu Uniwersytetu Yale odnotowano 25 przedawkowań w ciągu trzech godzin, a kolejne ofiary dojeżdżały do szpitala przez kolejne następne 2 dni.

Ofiary K2 upadały na ulicach w biały dzień i zwijały w konwulsjach. To nie pierwszy raz, kiedy wybuchła epidemia „Zielonych”. Miejscowi nazywają tak konsumentów marihuany, k2 i innych używek, odnoszą się do parku miejskiego znanego z przyciągania narkomanów i bezdomnych.

„Substancja stojąca za przedawkowaniem jest bardzo niebezpieczna i należy jej unikać”.

– Oświadczył Gubernator stanu Connecticut, Dannel Malloy

Pan Prather, który przez lata prowadził badania nad K2 i jego potencjalnie śmiercionośnymi efektami ubocznymi, opisał system czarnego rynku tej używki, w którym sprzedawcy uliczni kupują i mieszają same nieznane chemikalia.

„To w większości nikczemni ludzie próbujący zarobić pieniądze, którzy mogą mieć jakieś wykształcenie w kierunku chemii lub choć trochę o tym wiedzieć – zamawiają chemikalia w internecie”
– powiedział Prather

Proszki są zamawiane z Chin i Rosji, a następnie ludzie, którzy chcą je sprzedać, rozpuszczają związki za pomocą acetonu i rozpylają je na materiał roślinny, aby zwykle sprzedawać je za 10 lub 20 dolarów za opakowanie”.

Skąd się wzięła syntetyczna marihuana?

Istnieją setki różnych rodzajów syntetycznej marihuany, zwykle noszą nazwę SPICE (przypraw) lub K2 ale są też takie, które celowo nie noszą żadnej nazwy, a sprzedawne są jako marihuana.

Specyfiki te powstały podczas badań przeprowadzonych przez Johna W. Huffmana, profesora Uniwersytetu Clemson, który opracował pierwsze syntetyczne kannabinoidy we wczesnych latach 90-tych, aby sprawdzić ich wpływ na regulację apetytu, nudności, bólu, nastroju i stanów zapalnych.

Od tego czasu syntetyczne kannabinoidy utorowały sobie drogę do rekreacyjnych konsumentów marihuany trafiając w ręce nieuczciwych producentów i dilerów, których interesuje jedynie łatwa kasa.

Pierwsze przypadki przedawkowań w USA oraz Wielkiej Brytanii zaczęto odnotowywać około 2009 roku.

„Epidemie” przedawkowania syntetycznych kannabinoidów stały się regularnymi informacjami w codziennych wiadomościach. Tysiące osób rocznie jest wysyłanych do izby przyjęć zajmującej z problemami związanymi z przyjmowaniem syntetycznej marihuany i innych groźnych dla zdrowia substancji.

Według raportu CNN z lat 2010 – 2015, spożycie syntetycznej marihuany znacznie wzrosło w tym okresie, z blisko 500 przypadkami mocnych zatruć powodowanych przez syntetyczne kannabinoidy.