W Słowacji wkrótce nastąpi ważna zmiana. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że substancje takie jak HHC-P lub HHC prawdopodobnie zostaną dodane do listy środków odurzających i substancji psychotropowych. Są one nielegalne w kilku krajach europejskich. Produkty zawierające te substancje można kupić na Słowacji między innymi w specjalnych automatach.

Jak donoszą Słowackie media, HHC-P lub HHC nie znajdują się obecnie na liście środków odurzających i substancji psychotropowych, a zatem nie są kontrolowanymi substancjami psychoaktywnymi. Ministerstwo wyjaśniło, że sprawa ta nie wiąże się zatem z naruszeniem kodeksu karnego, nielegalną produkcją, posiadaniem lub handlem substancjami odurzającymi i psychotropowymi, truciznami lub prekursorami.

Baner Reklamowy

Ministerstwo zwróciło uwagę, że substancje zaczęły być ostatnio dystrybuowane praktycznie w całej Europie. HHC-P powinien znaleźć się na liście nielegalnych substancji także we Włoszech, Chorwacji i Francji.

HHC z kolei nielegalne jest w Danii, Belgii, Francji, Chorwacji, Włoszech, Litwie, Łotwie, Austrii, Polsce, Finlandii, Cyprze i Islandii. Ministerstwo podkreśliło, że HHC podlega intensywnemu monitorowaniu przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Według ministerstwa monitorowany jest również kannabinoid HHC-P.

Do tej pory produkty zawierające HHC i HHC-P można kupić w specjalnych automatach. Pozaparlamentarna KDH wzywa do zaprzestania sprzedaży tych substancji za pośrednictwem publicznych automatów. Producenci oznaczają takie produkty jako kolekcjonerskie. Zwrócono uwagę, że dzieci również mogą wejść w ich posiadanie.

Lider wyborczy pozaparlamentarnej Partii Demokratycznej, Andrea Letanovska, uważa sprzedaż produktów zawierających wspomniane substancje jako przedmiotów kolekcjonerskich za absurdalną, niebezpieczną i nieetyczną.

„Automaty nie weryfikują wieku, a sprzedawcy i producenci legalnie omijają surowe przepisy dotyczące żywności, stwierdzając na opakowaniach, że produkty są przeznaczone do zbierania, a nie do palenia lub konsumpcji”. – zaznacza Andrea Letanovska

„Należy się temu przyjrzeć i ukarać dystrybutorów. Nie kilku emerytów, którzy uprawiają kilka roślin w swoim ogrodzie, aby uzyskać lekarstwo na bolące stawy” – dodała.

Również w Polsce, mimo prawnego zakazu posiadania czy dystrybucji HHC, na znanych platformach sprzedażowych łatwo natknąć się na oferty kwiatów czy vape penów zawierających wspomniane substancje.