Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pierwsze w historii naszego kraju zezwolenie na uprawę konopi innych niż włókniste oraz zbiór ziela konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego. Ten przełomowy moment otwiera nowy rozdział dla branży medycznej, zwłaszcza w kontekście produkcji medycznej marihuany.

Pierwsze wzmianki na temat szansy na pojawienie się pierwszej polskiej uprawy konopi innych niż włókniste pojawiały się już we wrześniu ubiegłego roku. Dziś, dzięki serwisowi budcare.pl dowiedzieliśmy się, że sprawy nabrały już tempa.

Baner Reklamowy

Pierwsze zezwolenie na uprawę konopi indyjskich w Polsce

W grudniu 2023 roku GIF wydał pierwsze zezwolenie na uprawę konopi indyjskich w naszym kraju. To wyjątkowe zezwolenie zostało przyznane dla obiektu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego PIB, mieszczącego się w województwie Lubelskim. Obiekt ten przeszedł pozytywną weryfikację dokumentacji oraz spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 2022 roku.

Poniżej zamieszczamy wpis opublikowany na profilu Linkedin Jakuba Lachowskiego:

Marek Roszko, Marcin Sokołowski, Prof. dr hab. inż. Artur Hugo Świergiel oraz bracia Lachowscy (Rafał Lachowski i Jakub Lachowski) to postacie, które odgrywają kluczową rolę w tym przedsięwzięciu. Ich współpraca, poparta wizją Instytutu i współpracy z zespołem Cannabisland i Plantalux, stała się impulsem do udowodnienia, że mimo skomplikowanych regulacji prawnych w Polsce można efektywnie produkować marihuanę medyczną.

Dla branży medycznej marihuany w Polsce oznacza to ogromny krok naprzód. Uprawa konopi w celach medycznych jest krokiem w stronę nowoczesnych terapii i leczenia wielu schorzeń, gdzie marihuana medyczna znalazła swoje zastosowanie. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają skuteczność kannabinoidów w łagodzeniu bólu, redukcji objawów chorób neurologicznych, a także w leczeniu chorób przewlekłych.

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego PIB planuje być prekursorem w dziedzinie produkcji surowców farmaceutycznych pochodzenia konopnego. Wspólnie z partnerami z Cannabisland i Plantalux mają ambicję nie tylko dostarczać wysokiej jakości surowce, ale także rozwijać nowoczesne metody hodowli, optymalizacji procesów i innowacyjne technologie w obszarze medycyny opartej na konopiach.

To wydarzenie może również wpłynąć na zmianę spojrzenia społeczeństwa na marihuanę. W miarę rozwijania się branży medycznej związanej z konopiami, publiczność może zacząć dostrzegać potencjał medyczny tej rośliny, przerywając tym samym stereotypy z nią związane.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój nauk medycznych oraz rosnące zainteresowanie terapiami opartymi na konopiach, decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego staje się symbolicznym otwarciem drzwi dla innowacji w polskim sektorze medycznym. Oczekujemy, że przyszłość przyniesie jeszcze więcej przełomów i nowoczesnych rozwiązań, które poprawią jakość życia pacjentów i przyczynią się do dalszego postępu medycyny w Polsce.