Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot będą produkować alkohole z konopiami. Powołana przez nich spółka Przyjazne Państwo zajmie się produkcją alkoholi i napojów bezalkoholowych na podstawie własnych receptur. Kannabidiol (CBD) będzie jednym ze składników nowego trunku o oryginalnej nazwie BUH.

Powołaliśmy wspólnie spółkę akcyjną Przyjazne Państwo, które już zostało zarejestrowane, o kapitale akcyjnym wynoszącym 100 tys. zł. Jesteśmy po rozmowach z innymi osobami i chcemy zebrać dodatkowo 4 mln zł. Będzie to wąska grupa do 10 inwestorów. Środki potrzebujemy do uruchomienia pierwszej produkcji piwa o nazwie BUH” – informuje Palikot.

Baner Reklamowy

Dla zainteresowanych zainwestowaniem w nowy biznes polskich celebrytów Janusz Palikot dodał, że upublicznienie spółki prawdopodobnie nastąpi w przyszłym roku, co pozwoli zainwestować w akcje spółki Przyjazne Państwo.

Pierwszym warzeniem piwa BUH zajmie się Browar Tenczynek. Według podanych informacji spółka ma w planach kolejne produkty z kategorii piw, mocniejszych alkoholi, jak i napojów oraz szampanów bezalkoholowych.

Sam proces warzenia konopnego piwa odbywać się będzie metodą górnej fermentacji, tak jak w przypadku piw IPA. Będzie oparty na chmielach amerykańskich z rodziny konopi, które mają smak i zapach zbliżony do konopi siewnych – objaśnia Palikot.

Podział obowiązków w spółce wygląda następująco. Kuba Wojewódzki we współpracy z Tomaszem Czechowskim zajmą się dystrybucją, z kolei Janusz Palikot odpowiedzialny będzie za zbieranie środków na produkcje, zlecanie jej oraz zarządzanie spółką.

Jeszcze w tym roku BUH trafi do szerokiej sprzedaży, między innymi na bazie kanałów dystrybucji piw Browaru Tenczynek. Okazję do degustacji będą też mieć goście w restauracjach Kuby Wojewódzkiego, a także powstającej sieci Alkotek Janusza Palikota – powiedział Czechowski.

Tomasz Czechowski jest członkiem zarządu spółki Doctor Brew. W tej chwili trwa proces łączenia ze spółką Doctor Brew, gdzie Tomasz Czechowski zasiada w zarządzie. Myślę, że od stycznia już będziemy formalnie po procesie połączenia z Manufakturą Piwa Wódki i Wina (właścicielem m.in. Browaru Tenczynek).

Promocja w Polsce

Spółka planuje skoncentrować się na opracowaniu receptur oraz kreowaniu marek w Polsce. Zakładany zysk operacyjny wynosi 7,5 mln zł do końca 2021 roku.

New Frontier Data potwierdza, że rynek konopi to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), areał upraw konopi w Polsce wynosił 1 288 ha w 2017 roku. Z kolei w 2019 roku liczba ta wynosiła 3 556 ha.