Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział ankietę dotyczącą legalizacji medycznej marihuany. Ankieta ma zostać przeprowadzona wśród obywateli Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski 13 października zdradził, że w dniu, w którym odbywać się będą wybory samorządowe, obywatele zostaną poproszeni o udzielenie odpowiedzi na „pięć ważnych pytań”. Pierwsze dwa pytania zostały skierowane do Ukraińców 14 i 15 października. Wyniki wspomnianej ankiety nie będą miały skutków prawnych.

Baner Reklamowy

Ankieta zapowiedziana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego będzie dotyczyła kilku kwestii, jednak jedno z trzech zadanych już pytań było następujące – „Czy popierasz legalizację medycznej marihuany?„. Z pewnością pytanie te daje ogromne nadzieje wszystkim pacjentom, którzy oczekują na dzień, w którym będą mogli legalnie leczyć się za pomocą konopi.

Ukraina potrzebuje medycznej marihuany

W komunikacie wydanym przez biuro prezydenta czytamy:

W 2010 roku polityka dotycząca konopi indyjskich, a zwłaszcza jej formy leczniczej, została radykalnie zrewidowana w wielu cywilizowanych krajach. W rezultacie leki z konopi są teraz dostępne w krajach takich jak Kanada czy Australia, Stany Zjednoczone, Polska, Nowa Zelandia czy Litwa. Ukraińcy na terenie tych i kilkudziesięciu innych państw mogą już stosować zasadę „konopie to lekarstwo”, ale na terenie naszego kraju jest to całkowicie nielegalne. Jednak publiczna dyskusja na temat marihuany toczy się również na Ukrainie. I to jest prawda. Świat się zmienia, a my musimy wyciągać wnioski i wprowadzać zmiany

Jak donosi kancelaria prezydenta Ukrainy, wstępne szacunki mówią, że zapotrzebowanie na medyczną marihuanę przejawia prawie co 2 miliony Ukraińców. szacunków co najmniej 2 miliony Ukraińców potrzebuje medycznej marihuany. Tłumaczą również, że próby wprowadzenia projektów ustawy, która zezwoliłaby na wprowadzenie leczenia za pomocą leczniczych konopi podejmowali już wcześniej, jednak bezowocnie.

Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta, głównie interesują ich pozytywne właściwości konopi, w skutecznym leczeniu zespołu stresu pourazowego, bólu oraz depresji.