Urząd Zdrowia Publicznego w Szwajcarii zatwierdził innowacyjny projekt, który stanowi kamień milowy w europejskiej polityce dotyczącej marihuany. Niemiecka firma branży konopnej, Sanity Group, oraz Szwajcarski Instytut Badań nad Uzależnieniami i Zdrowiem (ISGF) otrzymały ostateczne zezwolenie od Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (BAG) na realizację pilotażowego programu w kantonie Basel-Landschaft (Baselland).

Przed uzyskaniem tej zgody, projekt „Grashaus” uzyskał aprobatę od Komitetu Etycznego Szwajcarii Północno-Zachodniej i Środkowej w zeszłym roku.

Baner Reklamowy

Planowany na jeszcze w tym roku start projektu „Grashaus” ma na celu dogłębne zrozumienie skutków regulowanego dostępu do konopi. Wiedza zgromadzona podczas trwającego badania będzie kluczowa dla kształtowania przyszłych regulacji dotyczących marihuany w Szwajcarii.

Warto zaznaczyć, że Sanity Group jest jedyną firmą spoza Szwajcarii, która bierze udział w tym programie pilotażowym. Planują oni otwarcie sklepu z konopiami w Allschwil, a później w Liestal.

Głównym celem badania jest monitorowanie wzorców konsumpcji uczestników oraz ocena ich zdrowia fizycznego i psychicznego. W badaniu może wziąć udział do 3 950 zdrowych dorosłych mieszkańców kantonu Basel-Landschaft. Aby uczestniczyć w projekcie, osoby te będą musiały przejść test medyczny i wypełnić początkową ankietę online. Po przyjęciu do programu, będą miały legalny dostęp do marihuany w wyznaczonych punktach, korzystając z specjalnej karty uczestnictwa.

Prof. Dr Michael Schaub, dyrektor naukowy ISGF, który będzie kierował badaniem, podkreśla, że zebrane wyniki mogą przyczynić się do merytorycznej dyskusji w dziedzinie polityki zdrowotnej. Chodzi o odpowiednie zarządzanie konsumpcją konopi oraz stanowienie podstawy do podejmowania decyzji dotyczących długoterminowych regulacji.

– Finn Hänsel, dyrektor generalny Sanity Group, wyjaśnia: „Wspólnie z ISGF opracowujemy koncepcje bezpiecznej sprzedaży, które opierają się na ochronie zdrowia i młodzieży oraz prewencji. Oczekujemy interesujących wyników z tego badania, które będą miały znaczenie na arenie międzynarodowej”.

Co wyróżnia ten projekt, to fakt, że sprzedaż nie będzie prowadzona przez apteki czy kluby, ale przez sklepy, początkowo w miejscowości Allschwil.

Według informacji prasowej Sanity Group, niedawno otwarty sklep w Allschwil stał się pierwszym legalnym sklepem z marihuaną w Europie. Kolejny sklep w Liestal zostanie otwarty w najbliższych miesiącach.

Produkty oferowane w ramach projektu będą spełniać normy jakości ustalone przez Pilot Trials oraz szwajcarskie przepisy ekologiczne. Produkcją tych produktów zajmuje się szwajcarski partner, SwissExtract.

Stefan Strasser, dyrektor generalny SwissExtract, podkreśla: „Wszystkie etapy produkcji, począwszy od uprawy konopi, przez przetwarzanie, aż po pakowanie, odbywają się u nas. SwissExtract to nasza pasja i zaangażowanie dla ludzi i środowiska”.

Ceny kwiatów konopi w sklepach będą wynosić między 8 CHF a 12 CHF (od 37 zł do 56 zł) w zależności od zawartości THC.

Pilotażowy projekt rozpocznie się w czwartym kwartale 2023 roku i będzie trwać przez pięć lat. Jest to już szósty taki eksperyment w Szwajcarii, a od zeszłego roku kilka miast, w tym Bazylea, Berno, Biel/Bienne, Lucerna, Genewa i Zurych, otrzymały zgodę na własne programy pilotażowe. Wyniki tych projektów mogą mieć znaczenie także poza granicami Szwajcarii, zwłaszcza dla państw Unii Europejskiej, które rozważają legalizację marihuany dla dorosłych.

Niemcy również biorą przykład z tych eksperymentów, zmieniając swoje początkowe plany pod wpływem interwencji Komisji Europejskiej. Obecnie Niemcy legalizują osobiste użytkowanie konopi i planują badania nad kontrolowaną sprzedażą.

Podobne eksperymenty mają również miejsce w Holandii, gdzie marihuana jest tolerowana, a rządy miast Breda i Tilburg otrzymały ostatnio zgodę na rozpoczęcie swoich własnych projektów pilotażowych, które ruszą w grudniu.