Podczas gdy wielu entuzjastów marihuany wciąż uważa, że składniki zwane terpenami są odpowiedzialne za charakterystyczne zapachy konkretnych odmian, nowe badanie opublikowane przez American Chemical Society zidentyfikowało wcześniej nieodkryte związki, które podważają tę konwencjonalną mądrość na temat tego, co tak naprawdę nadaje każdej odmianie jej unikalny profil zapachowy.
Badanie, przeprowadzone przez zespół naukowców z firm zajmujących się ekstrakcją i analizowaniem związków zawartych w marihuanie i opublikowane w czasopiśmie ACS Omega, w skrócie mówi, że „podczas gdy aromat odgrywa kluczową rolę w różnicowaniu odmian konopi i ich działaniu, znaczenie terpenów wydaje się być przeceniane„.
Terpeny, które stanowią od 1% do 4% całkowitej masy suchego kwiatu konopi, z pewnością przyczyniają się do zapachu marihuany, napisali autorzy, ale „generalnie dostarczają minimalnych informacji na temat unikalnych atrybutów aromatycznych wielu odmian konopi„. Na przykład, nawet wśród odmian o podobnej zawartości terpenów, zapachy mogą się znacznie różnić w zależności od odmiany.
„Odmiany zarówno słodkich, jak i pikantnych klas egzotycznych często mają bardzo podobne profile terpenowe, co wskazuje, że nie są one siłą napędową unikalnych różnic aromatycznych„.
W raporcie przypisano wiele z tych różnic w aromacie między grupami tak zwanym aromatom, klasie substancji chemicznych obejmującej estry, alkohole i inne związki. Podobnie jak terpeny, aromaty są klasyfikowane jako substancje lotne i zazwyczaj łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu. Naukowcy odkryli, że środki aromatyzujące mogą również tworzyć podobne aromaty między odmianami marihuany, które mają różne dominujące terpeny.
Analizując lotne profile chemiczne 31 najlepiej ocenianych przez środowisko ekstraktów typu live rosin, badacze oświadczyli, że zidentyfikowali niezliczoną ilość związków nieterpenowych, które silnie wpływają na unikalne właściwości aromatyczne konopi.
„W szczególności zidentyfikowaliśmy nową klasę tropikalnych lotnych związków siarki (VSC), które są głównymi składnikami niektórych odmian o silnym aromacie cytrusów lub owoców tropikalnych, podczas gdy skatol (3-metyloindol), wysoce ostry związek, został zidentyfikowany jako kluczowy związek aromatyczny w odmianach pikantnych/chemicznych„.
TJ Martin, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Abstrax zajmującej się ekstrakcją, w komunikacie firmy oświadczył, że zespół „znalazł wyraźne korelacje między kluczowymi mniejszymi związkami, których nigdy wcześniej nie widziano w konopiach indyjskich, które wytwarzają jedne z najbardziej pożądanych aromatów„.
„Po analizie przeprowadzonej przez nasz panel sensoryczny, w połączeniu z naszymi danymi analitycznymi, stało się oczywiste, że terpeny, choć niezbędne w wytwarzaniu wielu typowych aromatów w konopiach indyjskich, niekoniecznie odróżniają wiele odmian o różnych zapachach” – powiedział TJ.
Martin był członkiem 14-osobowego zespołu badawczego, który reprezentowały również takie firmy jak 710 Labs, SepSolve Analytical i Markes International.
Oprócz zapewnienia lepszego zrozumienia tego, co składa się na unikalny aromat danej odmiany konopi, artykuł mówi, że katalogowanie nowych kategorii związków „daje nową możliwość klasyfikowania odmian przy użyciu kluczowych pożądanych atrybutów aromatu„.
„Odkrycie tych związków odegra kluczową rolę w potwierdzaniu autentyczności konopi indyjskich i dokładnej klasyfikacji odmian konopi w przyszłości” – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Abstrax, Max Koby, dodając, że odkrycia są ważne „dla konsumentów, badaczy, marek, hodowców, laboratoriów, organów regulacyjnych i wszystkich pomiędzy”.
Jak zauważono w artykule, terpeny stały się coraz bardziej powszechnym sposobem rozróżniania odmian konopi indyjskich, „częściowo w odpowiedzi na powszechnie stosowaną, ale bardzo niedokładną klasyfikację konopi indyjskich jako indica, sativa lub hybryda dwóch głównych gatunków„.
Aby przezwyciężyć niedokładności binarnej klasyfikacji indica/sativa i lepiej kategoryzować odmiany konopi w oparciu o ich właściwości psychoaktywne i aromatyczne, terpeny stały się głównym przedmiotem badań. Zgodnie z nowymi odkryciami, terpeny nie są jednak w stanie „opowiedzieć całej historii”. Ograniczają one również kontrolę, jaką hodowcy, plantatorzy i przetwórcy mogą mieć nad swoimi produktami końcowymi.
„Na przykład aromaty cytrusowe są obecnie bardzo ważnym trendem w nauce o smakach, a wiele marek pracuje nad opracowaniem alternatyw cytrusowych. Dzięki odkryciu związków odpowiedzialnych za kultowy smak i aromat Tangie, znanych jako” tropicannasulfurs, inne branże mogą wykorzystać te unikalne związki do tworzenia niezwykle unikalnych i pożądanych aromatów smakowych„. – czytamy w komunikacie Abstrax
„Zidentyfikowano szeroką gamę środków aromatyzujących w konopiach indyjskich, w tym estry, alkohole, ketony i inne, które przyczyniają się do jagodowych, tropikalnych, cukierkowych, owocowych, truskawkowych, ananasowych i innych słodkich nut. Aromaty te odgrywają główną rolę w egzotycznych odmianach, takich jak Apple Fritter, Zkittlez, Gelato i Runtz. Chociaż występują w niewielkich ilościach, związki te łączą się, tworząc wiele różnorodnych słodkich lub owocowych nut w nowoczesnych konopiach indyjskich”. – kontynuuje Martin.
Autorzy mają również nadzieję, że ich odkrycia pomogą napędzić innowacje w terapeutycznej marihuanie.
„Konopie indyjskie są stosowane w medycynie na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale pozostaje tak wiele pytań, jak to działa i czy możemy poprawić te właściwości, tworząc nowe odmiany o określonej chemii” – powiedział Iain Oswald, współautor i główny naukowiec Abstrax. „Mamy nadzieję, że nasza praca otworzy nowe ścieżki badawcze dla innych, aby lepiej zrozumieć tę wyjątkową roślinę i wykorzystać jej pełny potencjał terapeutyczny”. – dodaje
Oprócz pacjentów i konsumentów, odkrycia te mogą mieć również wpływ na hodowców i plantatorów próbujących znaleźć konkretny profil lub wytwarzać spójne produkty, a nawet mogą być przydatne dla ekspertów ds. pakowania pracujących nad wydłużeniem okresu przydatności do spożycia produktów.
„Odkrycie, że terpeny mają mniejszy wpływ na cechy wyróżniające aromat konopi indyjskich niż tradycyjnie sądzono, może mieć istotne konsekwencje dla legalnego przemysłu konopi indyjskich związane z etykietowaniem i marketingiem produktów, testami laboratoryjnymi i wskaźnikami jakości zarówno dla konsumentów końcowych, jak i producentów” – podsumowano w artykule.
Brad Melshenker, współautor badania i dyrektor generalny 710 Labs, powiedział, że badanie pomaga nam lepiej zrozumieć smak konopi, co pozwala nam lepiej edukować naszych klientów i selekcjonować fenotypy do biblioteki genetycznej.
Abstrax twierdzi, że badanie ostatecznie doprowadzi do powstania czterech białych ksiąg, które sprowadzą wyniki do bardziej przystępnych wniosków. Będą one obejmować dokumenty dotyczące eksploracji egzotycznych związków smakowych, tropikalnego VSC znalezionego w Tangie, głębokiego zanurzenia się w składnikach chemicznych odmiany GMO oraz eksploracji słodszych związków w marihuanie.
„Te przełomowe badania nie tylko odpowiadają na palące pytania, ale także rozpalają nową pasję i ciekawość tego, co będzie dalej. Z każdym odkryciem jesteśmy o krok bliżej do pełnego uwolnienia ogromnego potencjału i tajemnic tej niezwykłej rośliny”. – oświadcza firma Abstrax. „
Pomimo przeszkód w badaniach, które nadal istnieją w wyniku federalnych ograniczeń dotyczących marihuany, legalizacja na poziomie stanowym i w innych krajach pozwoliła rozszerzyć badania nad konopiami indyjskimi i ich działaniem.
Niedawne badania potwierdziły na przykład, że „efekt synergii„, w którym wszystkie składniki zawarte w konopiach, takie jak terpeny, flawonoidy czy kannabinoidy spożywane razem jednocześnie, oddziałują na siebie wytwarzając silniejszy i trwalszy haj niż samo THC, które wciąż mylnie jest brane pod uwagę, jako wyznacznik mocy odmian konopi. Niejednokrotnie paliliśmy odmiany z mniejszym stężeniem THC, które dawały mocniejszy efekt niż te klasyfikowane jako „najmocniejsze” i których THC oscylowało w granicach nawet 30%.
Bardzo cieszy nas fakt, że cały czas trwają badania mające na celu zrozumienie działania i potencjału roślin konopi, dzięki czemu wciąż odkrywamy bogactwo nowo poznanych lub nie odkrytych jeszcze związków, jak w przypadku wyżej opisanych kwestii związanych z aromatem poszczególnych odmian. Środowisko konsumentów dopiero zaczęło przyzwyczajać się do klasyfikowania za pomocą terpenów, a już czeka na nich kolejna lekcja do odrobienia. Śmiało można stwierdzić, że miłośnicy konopi uczą się przez całe życie.