Często spotykamy się z dylematem początkujących konsumentów i producentów rosinu, dotyczącym tego, z jakiego materiału powinno być wykonany pojemnik lub naczynie, w którym można bezpiecznie przechowywać ekstrakt, a także jaka temperatura jest najbardziej optymalna. W tym artykule postanowimy krótko i zwięźle rozwiązać kwestię tego, jak przechowywać rosin.

Kontakt ekstraktów typu rosin z powietrzem prowadzi do utleniania, co powoduje jego degradację. Również temperatura i dłuższa ekspozycja na światło negatywie wpływa na twój koncentrat. Aby temu zapobiec, przechowuj swoje konopne ekstrakty i w szczelnym pojemniku, z dala od światła.

Baner Reklamowy

W jakiej temperaturze przechowywać rosin?

Ekstrakt typu Rosin/Live Rosin, w przypadku krótkoterminowego przechowywania powinien być przechowywany krótkoterminowo w lodówce w temperaturze 1-10° C . Jednak długoterminowo rosin zaleca się przechowywać w zamrażarce, w temperaturze od -1° C lub mniej.

Papier do pieczenia / pergaminowy

Stardawg Flower Rosin
Stardawg Flower Rosin

Papier pergaminowy lub papier do pieczenia – choć idealny do wyciskania rosinu za pomocą prasy – nie jest idealny do długotrwałego przechowywania, ponieważ nie zapobiega przepływowi powietrza wokół produktu. Można jednak umieścić kalafonię w papierze pergaminowym o jakości spożywczej, złożyć papier i umieścić złożony „pakiet” w hermetycznym szklanym pojemniku, co powinno wystarczyć w przypadku krótszego przechowywania rosinu.

Dlaczego nie plastik?

Oczywiście z komercyjnego punktu widzenia wybór plastikowych pojemników do pakowania koncentratów ma sens. Są one znacznie tańsze, lżejsze i znacznie lepsze dla wyników finansowych firmy produkującej koncentraty niż pakowanie produktów w kosztowne szklane pojemniki.

Jednak dla dabbera plastik jest znacznie mniej praktycznym rozwiązaniem do przechowywania. W rzeczywistości może to być wręcz frustrujący materiał do pracy, gdy wchodzi w kontakt z bardzo lepką substancją, jaką jest rosin. Zwykła próba wydobycia całego koncentratu z plastikowego pojemnika może być żmudnym zadaniem, niektóre uparte koncentraty nieuchronnie pozostaną z tyłu i już sam ten fakt jest powodem, aby ich unikać.

Wypłukiwanie plastiku

Jednak poza kwestiami praktycznymi, jednym z największych powodów, dla których nie należy używać plastikowych pojemników do przechowywania rosinu, jest wymywanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, tworzywa sztuczne faktycznie rozkładają się z czasem, co może mieć poważne konsekwencje dla żywności, napojów, ale także dla rosinu. Z biegiem czasu plastikowe pojemniki mogą wypłukiwać BPA, ftalany i inne szkodliwe substancje (zwłaszcza po podgrzaniu) do materiałów, które są w nich przechowywane.

Dodatkowo stalowy, twardy dabber może rysować plastikową powierzchnię, przez co podczas inhalacji po za paletą kannabinoidów i terpenów, będziesz wdychał opary pochodzące z drobinek plastiku.

Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na to, że mikro plastik stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet skłoniło specjalistów medycznych do doradzania ludziom, aby w miarę możliwości ograniczyli narażenie na plastikowe opakowania żywności, a także unikali podgrzewania żywności w plastikowych pojemnikach. Kalafonia jest materiałem konsumpcyjnym, podobnie jak żywność, i naprawdę nie chcesz, aby tworzywa sztuczne przedostały się do twoich pięknych dabów przed ich waporyzacją.

Przechowywanie rosinu w pojemnikach silikonowych

Szczerze mówiąc, jedyną wadą korzystania ze szklanych pojemników na rosin jest to, że po upuszczeniu szkło może pęknąć. Oczywiście plastikowe pojemniki mogą być przydatne w tym przypadku, ale jeśli chodzi o nietłukące się, krótkoterminowe rozwiązanie do przechowywania w podróży, powinieneś zamiast tego przyjrzeć się pojemnikom silikonowym. Są one bardzo praktyczne podczas podróży i sprawdzają się znacznie lepiej niż plastik do przechowywania kalafonii, ponieważ silikon ma właściwości nieprzywierające, dzięki czemu przenoszenie koncentratów jest dziecinnie proste.

Pojemnik silikonowy również ma swoje minusy. Terpeny zawarte w konopiach indyjskich reagują z materiałem silikonowym i mogą go rozkładać, co może obniżyć jakość przechowywanego rosinu przez spore prawdopodobieństwo jego zanieczyszczenia.

Papier pergaminowy / do pieczenia

Papier pergaminowy lub papier do pieczenia – choć idealny do wyciskania rosinu – nie jest idealny do długotrwałego przechowywania, ponieważ nie zapobiega przepływowi powietrza wokół produktu. Można jednak umieścić rosin spakowany w papier pergaminowy o jakości spożywczej, w hermetycznym szklanym pojemniku.

Dlaczego szkło to najlepszy sposób na przechowywanie rosinu?

Szkło jest niezwykle stabilnym i obojętnym materiałem, który nie wypłukuje żadnych produktów ubocznych do koncentratów, co czyni go doskonałym wyborem do długotrwałego przechowywania koncentratów. Wyroby szklane są również bardzo trwałe i nie są podatne na zużycie, tak jak tworzywa sztuczne. Większe ilości rosinu możemy przechowywać w ciemnej zamrażarce w dużych, przezroczystych słoikach. Mniejsze, podręczne ilości zaleca się trzymać w szklanych, ciemnych słoiczkach z filtrem UV. Jednymi z bardziej popularnych produktach tego typu są słoiczki Mirrion Glass, z których korzystają znane firmy z USA, Kanady czy Hiszpanii.

Co najlepsze, szklane pojemniki można bez końca używać ponownie, co jest doskonałą wiadomością dla tych, którzy regularnie tłoczą własną kalafonię. Nie wspominając już o tym, że szkło można podgrzać, aby koncentrat był łatwiejszy w obsłudze bez obawy o zanieczyszczenie plastikiem, a także użyć go do odwęglenia lub utwardzenia kalafonii, jeśli chcesz.

Podsumowując: najlepszym wyborem jest szkło!

Niezależnie od tego, czy chodzi o długotrwałe, czy krótkotrwałe przechowywanie, szkło jest absolutnie najlepszym materiałem do przechowywania ekstraktów typu rosin. Nie wpłynie ono negatywnie na Twoje zapasy, ani nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, tak jak plastikowe pojemniki, a ponadto można je ponownie wykorzystać, co sprawia, że szklane pojemniki są bardziej przyjazne dla środowiska. Z drugiej strony, plastikowych pojemników należy unikać w miarę możliwości, nawet w przypadku krótkotrwałego przechowywania.