Według jednego ze świeżych badań, starsi Amerykanie, którzy przyjmowali konopie/marihuanę byli bardziej skłonni do uczestniczenia w zajęciach grupowych i chętniej podejmowali aktywność fizyczną, niż ich koledzy-abstynenci.

Badanie było prowadzone przez okres 4 miesięcy i wykazało, że zioło sprawiało, iż osoby w wieku naszych dziadków i babć były w znacznie lepszej kondycji fizycznej, niż grupa kontrolna, która nie stosowała dobrodziejstw zielonej roślinki.

Baner Reklamowy

W badaniu uczestniczyli seniorzy i seniorki mające powyżej 60 roku życia, a zostało ono przeprowadzone przez badaczy z Wydziału Psychologii i Neurobiologii Uniwersytetu w Boulder w Kolorado (USA). Pierwszym co zauważono po ich podsumowaniu, to fakt, iż starsze osoby, które wcześniej niechętnie podejmowały aktywność fizyczną, zaczęły nabierać do niej ochoty wraz z rozpoczęciem palenia konopi. Seniorzy mieli przygotowane przez lekarzy odpowiednie dla nich plany treningowe. Kolejnym wnioskiem jest ten, mówiący o spadku wagi uczestników badań, co jest poniekąd logiczną konsekwencją prowadzenia aktywnego trybu życia, który przecież zapobiega nadwadze.

– Zbadaliśmy różnice w indeksie masy ciała (Body Mass Index – BMI), ale również sposób trenowania oraz wydolność krążeniowo-oddechową obu grup seniorów: tych palących konopie i abstynentów. Wyniki: BMI palaczy był wyraźnie niższy, niż drugiej grupy – czytamy w konspekcie do badania.

Co prawda jego autorzy zastrzegli, że ich odkrycia są wstępne, ale jednocześnie podkreślali, że ci seniorzy, którzy palili konopie mieli niższe BMI i byli znacznie bardziej wysportowani, co zawdzięczali temu, iż mieli, jak sami mówili, większą ochotę do regularnego treningu i więcej dni w tygodniu poświęcali na aktywność fizyczną.

Zioło a zdrowie

Wygląda na to, że po prostu upalone babcie i dziadkowie mieli większą ochotę na socjalizację, w tym grupową. To, że mieli niższe BMI, niż ich niepalący rówieśnicy tylko im pomagało w tym, aby – jak to się mówi – wyjść do ludzi.

– Dowody zebrane w trakcie badania nie sugerują, aby seniorzy-palacze mieli w jakikolwiek sposób obniżone zdolności do podejmowania aktywności fizycznej oraz do uczestniczenia w zaordynowanych im programach treningowych. Nie mieli także problemu z podejmowaniem bardziej wymagających ćwiczeń – piszą autorzy badania w lipcu 2020 roku na łamach American Journal of Health Behavior.

Seniorzy coraz częściej sięgają po zioło

Według badania opublikowanego w lutym tego roku na łamach Jama Internal Medicine, rośnie liczba seniorów mających więcej niż 65 lat i palących zioło. Zostało ono podjęte przez uczonych z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku i przeanalizowano w nim dane zebrane w latach 2015 – 2018 w ramach ogólnokrajowej ankiety badającej używki i i ich wpływ na zdrowie. Okazało się, że od 2015 roku aż o 75 proc. zwiększyła się liczba seniorów-palaczy!

– Z racji tego, że coraz więcej starszych osób korzysta z konopi, niezależnie, czy w celach rekreacyjnych czy też terapeutycznych, bardzo ważne jest, aby ich lekarze konsultowali z nimi kwestię zalet i wad palenia – powiedział jeden z autorów badania, dr. Benjamin Han.