White Widow to niezwykle popularna odmiana marihuany, znana między innymi ze swojej siły i potężnej genetyki. To właśnie dzięki swoim silnym genom, stała się ona kręgosłupem niezliczonej ilości hybryd. Biała wdowa pojawiła się na rynku z początkiem lat 90. XX wieku i obecnie sprzedawana jest przez prawie wszystkie banki nasion na całym świecie.

Czy zagłębialiście się kiedyś kto jest odpowiedzialny za stworzenie tak wspaniałego szczepu i skąd on w ogóle pochodzi?

Baner Reklamowy

White Widow: pochodzenie

White Widow jest swoistą hybrydą i za początek jej istnienia uważany jest rok 1994. Jest to niezwykle popularny szczep i pomijając już jego ogromną moc, to dodatkowo jest bardzo dobrze zrównoważony. Swoista krzyżówka brazylijskiej sativy Landrace z wyjątkowym mieszańcem rasy południowoindyjskiej.

Biała wdowa lubi wywoływać silne poczucie euforii, a czasem wręcz wybuch energii. Taka stymulacja zazwyczaj określana jest pozytywnie, a sami użytkownicy deklarują, że głowa jest pełna twórczych pomysłów. Silna, dobra, a jednocześnie łatwa w hodowli? Dokładnie tak, White Widow jest odmianą dość łatwą w uprawie nawet dla niedoświadczonych hodowców. Osiąga umiarkowaną wysokość i kwitnie w ciągu około 7-9 tygodni.

Od czasu swojego debiutu na początku lat 90. Biała Wdowa zyskała ogromną reputację. Nie tylko użytkownicy odkryli drzemiący potencjał tejże odmiany. Hodowcy konopi na całym świecie byli zachwyceni potężną genetyką Białej Wdowy i to właśnie ona dała początek dla wielu nowych odmian konopi takim jak: White Russian, White Rhino, Blue Widow i wielu innych.

Aktualnie prawie każdy (godny uwagi) bank nasion wydał własną wersje White Widow. Pomimo popularności szczepu, odnalezienie jego dokładnego pochodzenia jest niebywale trudne…

Istnieją dwie główne teorie na temat tego, kto stworzył White Widow w 1994 roku.

Pierwsza z nich głosi, że odmiana została odkryta i stworzona przez hodowcę konopi znanego jako Shantibaba. Był to współwłaściciel Green House Seed i założyciel Mr Nice Seed i CBD Crew.

Druga teoria powstania White Widow przypisuje stworzenie szczepu dla hodowcy zwanego Ingemar. Pracował on nad różnymi odmianami nasion Green House w przeszłości i otrzymywał dużo wsparcia od holenderskich growerów, co najprawdopodobniej odegrało kluczową rolę w stworzeniu oryginalnej White Widow.

Wersja Shantibaba

Shantibaba znany jest w kręgach hodowców konopi, w tym przez Nevila Schoenmakera – ojca pierwszego holenderskiego banku nasion. Wcześniej Shantibaba założył Green House Seeds wraz z Arjanem Roskamem, gdzie wspólnie pracowali nad genetyką roślin dla Green House Seeds i pierwszy raz wyhodowali White Widow w 1994 roku.

To, w jaki sposób Shantibaba i Arjan natknęli się na unikalną roślinę, która stała się kręgosłupem White Widow nie jest do końca wyjaśnione. Mówi się, że brazylijska matka Landrace (dziko rosnące odmiany), to Manga Rosa, znana odmiana pochodząca z Brazylii. Podobno ojciec Indian z południa został przedstawiony Shantibaba podczas podróży do Indii w latach 90.

Kolejne plotki mówią zaś, że Shantibaba przypadkiem natknął się na ojca Indian z południa po tym, jak miejscowy rolnik przyprowadził go na farmę konopi indyjskich w górach Kerali. Najprawdopodobniej rolnik wskazał Shantibabie unikalną hybrydę, która była od lat selektywnie hodowana w celu uzyskania optymalnej produkcji żywicy.

Zaledwie kilka dni później Shantibaba opuścił Indie ze świeżą porcją nasion z gospodarstwa i czym prędzej wrócił do Holandii. Jedno z tych nasion pozwoliło wyjść na świat roślinie, która uważana jest za ojca Białej Wdowy.

Krzyżując tę roślinę ze wspomnianą wcześniej brazylijską matką Landrace, Shantibaba wyhodował oryginalną Białą Wdowę. Kilka lat później Shantibaba wdarł się w konflikt z Arjanem i opuścił szeregi Green House Seeds, jednocześnie zabierając ze sobą genetykę White Widow. Shantibaba połączył siły z Nevilem Schoenmakerem i Howardem „Mr Nice” Marksem, tworząc Mr Nice Seeds. Pod tą marką wypuścili „Black Widow”, która miała być konkurencją na rynku dla sprzedawanej przez Arjana Roskama White Widow z pod skrzydeł Green House Seeds.

Wersja Ingemara

Ingemar jest znanym hodowcą z południa Holandii. Twierdzi, że nasiona oryginalnej Białej Wdowy zostały przypadkiem znalezione w partii ręcznie przetartego haszyszu. Nasiona były następnie hodowane przez około 6 lat w celu udoskonalenia nowej odmiany. W wywiadzie zapytano go czy genetyka White Widow sprzedawanej przez Green House Seeds pochodzi właśnie od niego – „Tak to jest to samo. Wiele lat temu przekazałem Arjanowi genetykę i nazwę i to on jest jedyną osobą, która ma pozwolenie do używania tejże genetyki i nazwy” – odpowiedział Ingemar.

Arjan Roskam z Green House Seeds popiera historię Ingemara i twierdzi, że „jedyna słuszna historia” pochodzi od Ingemara. Jego były partner biznesowy Shantibaba nie ma nic wspólnego ze stworzeniem tego niesamowitego szczepu.

Obecnie krzyżówki roślin stworzone przed Ingemara sprzedawane są pod nazwą „De Sjamaan Seeds”. Ta marka nie tylko sprzedaje swoją wersje White Widow, ale także inne krzyżówki konopi.

Więc kto mówi prawdę?

Prawda jest taka, że – nie wiemy… W przypadku badań nad pochodzeniem odmian konopi, brakuje wiarygodnych dowodów, które mogłyby pomóc w jednoznacznym stwierdzeniu, kto stworzył oryginalną krzyżówkę White Widow.

W każdym razie, nieważne kto ją stworzył – jednego nie można odmówić. White Widow jest odmianą, która powinna znaleźć się na liście wszystkich osób, które lubią palić konopie!