Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy możesz łączyć ulubione zioło z ogrodowymi i polnymi ziołami? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytanie oraz sprawdzić jakie zioła idealnie łączą się z konopiami.
Terpeny – to one w dużej części odpowiedzialne są za zapach oraz smak suszu. Te aromatyczne związki występują również w innych roślinach, ziołach kwiatach a nawet owocach, odgrywają kluczową rolę w zapachu i smaku konopi ale mają też wpływ na same efekty i jakość działania spożytych substancji aktywnych.
Dzieje się tak ponieważ terpeny wchodzą w interakcję z kannabinoidami, co za pewne ma również wpływ na wybór twojej ulubionej odmiany. Dodanie różnych ziół do konopi może znacznie zwiększyć wrażenia z konsumpcji. Działa to na tej samej zasadzie, co spożywanie owoców takich jak owiane już sławą mango, którego zjedzenie przed sesją wzmacnia odczucia, jakie daje nam spożywanie konopi.
W zależności od tego jakich ziół użyjesz, możesz wzmocnić profil smakowy, a także zwiększyć działanie konkretnego szczepu. Istnieje wiele różnych sposobów łączenia ziół z konopiami indyjskimi, a wiedza na temat tego, co można wziąć pod uwagę, a czego unikać w tworzeniu własnej kompozycji jest kluczowa do stworzenia swojej idealnej mieszanki.
Kilka prostych wskazówek łączenia ziół z konopiami
Najlepiej jest używać ziół, które już znasz, takich, które lubisz i zaczynać od niewielkich ilości. Dobrym pomysłem jest regularne zmienianie mieszanki, możesz również próbować dodawać tego na co aktualnie jest sezon. Pamiętaj jednak o złotej zasadzie – co za dużo to nie zdrowo, każde zioło używane w nadmiarze może być niebezpieczne, nawet te, które do tej pory uważasz za zupełnie niegroźne. Niezbędna oczywiście jest odpowiednia wiedza, ponieważ istnieją również rośliny, których spożywanie jest niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia oraz takie, które są silnie trujące.
Spalanie ziół nie jest najlepszym wyborem. O wiele bardziej korzystnym wyborem dla naszego zdrowia ale i dla wykorzystania pełnego potencjału terpenów będzie waporyzacja. Można pójść o jeszcze krok dalej i sięgnąć po nalewki ziołowe, które pozwalają cieszyć się pełnym profilem terpenowym. Jednak spalanie czy waporyzacja może być szczególnie przydatne dla pacjentów, którzy potrzebują natychmiastowej ulgi np. w bólu ponieważ ten sposób konsumpcji najszybciej uderza w centralny układ nerwowy.
Sprawdzone zioła, które warto wymienić to na pewno damiana czy nieśmiertelnik i wiele z rodziny astrowatych np. Bylica. Jeśli sam zbierasz zioła warto jest zainteresować się rozmarynem czy szałwią dodatkowo pomagają one na dolegliwości płucne spowodowane paleniem tytoniu, można dodać również majeranku. Majeranek i goryczka będą również pomocne w zrezygnowaniu z tytoniu. Naturalnie są też inne zioła i kwiaty – od mięty pieprzowej i dziewany, po kwiat róży i jaśminu, które możesz wybrać jako uzupełnienie swojej mieszanki. Listę ziół, które możesz waporyzować znajdziesz tutaj.
Jak łączyć terpeny ziołowe z konopiami
Aby skutecznie zwiększyć efekty podczas sesji warto odpowiednio dopasować dane zioła z danymi odmianami. Poniżej przedstawiliśmy wam najczęściej występujące i łatwo dostępne zioła, które możecie łączyć z wymienionymi poniżej odmianami.
Linalol jest terpenem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwpadaczkowym i przeciwbólowym naturalnie występujący w ziołach takich jak lawenda, sprawdza się w leczeniu bólu oraz zmniejszeniu niepokoju i stresu dobrze komponuje się z odmianami Romulan, Sour Kush i Purple Urkle.
Pinen jest terpenem rozszerzającym oskrzela, wykrztuśnym i przeciwbakteryjnym występującym w ziołach takich jak rozmaryn i szałwia. Wpływa również na poprawę koncentracji, zwiększa skupienie i poprawia przepływ powietrza w płucach. Dobrze komponuje się z odmianami takimi jak Purple Kush, AK-47, Doutch Treat i Bay Dream.
Mircen jest naturalnym antybiotykiem, anty mutagenem oraz terpenem rozluźniającym mięśnie. Występuje w takich ziołach jak eukaliptus, chmiel (a także we wspomnianym wcześniej mango)i jest znany również ze swoich właściwości uspokajających. Dobrze komponuje się z odmianami takimi jak Mango Kush, Granddaddy Purple, Trainwreck i Grape Ape.
Geraniol to naturalny przeciwutleniacz terpen o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwskurczowym. Występuje w różach i jest świetnym pomysłem do uzupełnienia mieszanki nadając jej kwiatowy profil smakowy. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, które mogą pomóc w walce z infekcjami. Dobrze komponuje się z takimi odmianami jak Afghan, Headband, Amnesia Haze i Great White Shark.