O tym, że marihuana może pomagać zatrzymać proces starzenia mózgu wspominaliśmy już przed kilkoma tygodniami przy okazji innych eksperymentów. Od której strony by nie patrzeć, naukowcy potwierdzają, że kannabinoidy obecne w marihuanie, w tym także tetrahydrokannabinol, pomagają zwalczać choroby neurodegeneracyjne.

Niedawno przywołaliśmy przykład wspólnych, niemiecko-izraelskich badań przeprowadzonych na myszach → Marihuana może cofać proces starzenia się mózgu dzisiaj śpieszymy donieść, że znalazły one potwierdzenie w kolejnym eksperymencie.

W oparciu o przedkliniczne badania opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease, stwierdzono, że bardzo małe dawki tetrahydrokannabinol (THC), mogą spowolnić wytwarzanie toksycznych grudek białek beta-amyloidu w mózgu, które jak się uważa, są odpowiedzialne za postęp choroby Alzheimera. W zdrowym mózgu, te fragmenty białka są rozkładane i wyeliminowane, zaś u osób z chorobą Alzheimera gromadzą się tworząc warstwę twardych płytek.

Opublikowane właśnie wyniki są poniekąd zwieńczeniem pracy rozpoczętej w 2006 r., przez Kim Jandę, profesor chemii ze Scripps Research Institute w La Jolla w Kalifornii, która wówczas, wraz z podległym jej zespołem opublikowała pierwsze studium wykazujące, że THC może mieć pozytywny wpływ w walce z chorobą Alzheimera. Tezy w nim przedstawione wywołały duże poruszenie wśród naukowców, ale także sprowokowały pewne ożywienie w tej materii i kolejne eksperymenty. M.in. te wykonane przez naukowców z Abarbanel Mental Health Center, Wydziału Medycznego w Tel-Aviv University i Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Bar-Ilan, które również dotyczyły efektów działania marihuany na Alzheimera, polegały zaś na obserwowaniu wpływu kannabinoidów na 11 osób żyjących z chorobą Alzheimera w ciągu czterech tygodni. Pomimo niewielkich rozmiarów badania, naukowcy doszli do wniosku, że: „dodawanie oleju konopi medycznych do farmakoterapii Alzheimera pacjenta jest bezpieczne i obiecującą opcją leczenia.”

Z pewnością ani wspomniane przez nas wcześniej eksperymenty na myszach, ani też te przeprowadzone na dość małej grupie badawczej, nie dostarczają nam stuprocentowej odpowiedzi dotyczącej wpływu marihuany na Alzheimera, jednak dzięki takim pracom, jak ta ostatnia, opublikowana w Journal of Alzheimer’s Disease przybliżają nas do poznania rzeczywistej roli, jaką może odgrywać ten lek, w leczeniu choroby, będącej jedną z częstszych przyczyn śmierci wśród osób starszych.A

(źródło: HighTimes.com)