Kolejny Farmaceutyczny gigant – Pfizer Inc. wkracza na rynek marihuany poprzez przejęcie spółki Arena Pharmaceuticals, Inc. o wartości 6,7 mld USD. Nie jest to pierwszy raz, kiedy jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie uzyskała zainteresowanie firmą związaną z konopiami indyjskimi.

Obie spółki giełdowe potwierdziły w poniedziałek, że podpisały ostateczną umowę, na mocy której Pfizer nabędzie wszystkie znajdujące się w obrocie akcje spółki Arena Pharmeceuticals za 100 dolarów za akcję w ramach transakcji gotówkowej. Pfizer spodziewa się sfinansować transakcję z istniejących środków pieniężnych po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód.

Baner Reklamowy

Arena Pharmaceuticals, z siedzibą w San Diego w Kalifornii, jest firmą biotechnologiczną, której jeden z segmentów linii produkcyjnej jest poświęcony terapiom opartym na kannabinoidach. Głównym obszarem działalności biotechnologicznej Arena Pharmaceuticals w zakresie konopi indyjskich są badania i rozwój leku o nazwie Olorinab (APD371). Jest to doustny, pełny agonista receptora kannabinoidowego 2, który jest badany pod kątem leczenia różnych objawów, głównie bólu trzewnego związanego z chorobami przewodu pokarmowego.

Pozostałe części linii produkcyjnej spółki Arena koncentrują się na lekach niekanabinoidowych, z głównym naciskiem na rozwój innowacyjnych potencjalnych terapii w leczeniu kilku chorób o podłożu immunologiczno-zapalnym. W portfolio firmy Arena znajdują się zróżnicowane i obiecujące kandydatury terapeutyczne na etapie rozwoju w dziedzinie gastroenterologii, dermatologii i kardiologii.

Proponowane przejęcie firmy Arena uzupełnia nasze możliwości i doświadczenie w dziedzinie zapalenia i immunologii, motoru innowacyjności firmy Pfizer, opracowującego potencjalne terapie dla pacjentów z wyniszczającymi chorobami immunologiczno-zapalnymi, którzy potrzebują bardziej skutecznych opcji leczenia” – stwierdził Mike Gladstone, globalny prezes i dyrektor generalny Pfizer Inflammation and Immunology. „Wykorzystując wiodące badania i globalne możliwości rozwojowe firmy Pfizer, planujemy przyspieszyć rozwój kliniczny etrasimodu dla pacjentów z chorobami zapalnymi układu odpornościowego.

Etrasimod jest kandydatem na lek firmy Arena w leczeniu chorób o podłożu immunologicznym i zapalnym.

Amit D. Munshi, prezes i dyrektor generalny firmy Arena powiedział, że jest zachwycony przejęciem przez firmę Pfizer, która doceniła „potencjalnie najlepszą w swojej klasie cząsteczkę S1P firmy Arena oraz nasz wkład w zaspokajanie niezaspokojonych potrzeb w zakresie chorób zapalnych o podłożu immunologicznym. Możliwości firmy Pfizer przyspieszą realizację naszej misji dostarczania pacjentom naszych ważnych leków. Jesteśmy przekonani, że ta transakcja stanowi najlepszy kolejny krok zarówno dla pacjentów, jak i akcjonariuszy.”

Big Pharma przejmuje sektor konopny

W lutym 2021 roku, Jazz Pharmaceuticals JAZZ kupiła firmę GW Pharmaceuticals produkującą leki kannabinoidowe, znaną z opracowania Epidiolexu, pierwszego dopuszczonego przez FDA leku opartego na konopiach, przeznaczonego do leczenia dzieci z ciężkimi postaciami padaczki. Lek ten został po raz pierwszy zatwierdzony do leczenia napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta i zespołem Dravet, a w lipcu ubiegłego roku do leczenia napadów związanych ze stwardnieniem guzowatym złożonym. Sprzedaż Epidiolexu wygenerowała w zeszłym roku ponad 500 milionów dolarów.

W 2018 r. kanadyjski gigant z branży konopi indyjskich Tilray TLRY zawarł umowę na dostawę i dystrybucję medycznej marihuany z gigantem farmaceutycznym Novartis AG.

Kolejną dużą, znaną firmą farmaceutyczną, która zanurzyła swoje paluszki w konopnym biznesie była Johnson & Johnson kiedy w 2017 roku zaakceptowała firmę Avicanna zajmującą się konopiami indyjskimi, do swojego Innovation JLABS@Toronto – centrum innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, które znajduje się w MaRS Discovery District.

Laboratoria zapewniają elastyczne środowisko dla firm startupowych realizujących nowe technologie i platformy badawcze, aby przyspieszyć opiekę medyczną, bez udziału kapitałowego Johnson & Johnson w tych firmach.