Kanadyjska firma Canopy Growth stoi obecnie w obliczu trudności finansowych, co wpływa na sytuację na kanadyjskim rynku konopnym. W związku z tym podjęła kroki mające na celu poprawę swojej pozycji. Ostatnim znaczącym posunięciem była sprzedaż ich największej hali do uprawy marihuany producentowi słynnych czekolad Hershey’s. To tylko jeden z przejawów obecnego kryzysu na kanadyjskim rynku konopnym.
Problemy Finansowe i Inwestycja Hershey’s w kontekście Kanadyjskiego rynku konopnego
W marcu 2021 roku informowaliśmy o wystawieniu na sprzedaż ogromnej szklarni przez firmę Aurora. Teraz firma Canopy Growth, która podobnie jak Aurora znana jest z dostarczania medycznej marihuany do polskich aptek, boryka się z wyzwaniami finansowymi. Spadek wartości akcji od momentu debiutu na giełdzie osiągnął imponującą kwotę niemal 6 miliardów dolarów. W lutym tego roku, jako część strategii restrukturyzacyjnej, firma zdecydowała się na zamknięcie swojego największego zakładu w Smith Falls, co skutkowało zwolnieniem 800 pracowników. Warto dodać, że owa hala do uprawy marihuany została zbyta producentowi słodyczy Hershey’s. To miejsce ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie tam przez wiele lat tworzone były kultowe smakołyki, które zdobyły uznanie klientów do roku 2008.
Decyzja o sprzedaży zakładu opiewała na około 53 miliony dolarów kanadyjskich, co równa się około 39 milionom dolarów amerykańskich. Przedstawiciele Canopy Growth wyjawił, że ta akcja wpisuje się w strategię obniżania kosztów oraz dążenie do przemodelowania na model „asset-light”. Firma w ostatnich miesiącach osiągnęła zysk w wysokości 155 milionów dolarów kanadyjskich dzięki sprzedaży swoich nieruchomości.
Dyrektor generalny Canopy Growth, David Klein, podkreślił znaczenie tego kroku, mówiąc: „To ostatni kamień milowy w naszych ukierunkowanych wysiłkach zmierzających do obniżenia kosztów i dalszej poprawy naszego bilansu. Po raz kolejny wykazaliśmy zdolność Canopy Growth do osiągnięcia znaczących zmian organizacyjnych i operacyjnych, aby przygotować firmę do przyszłego wzrostu na rynku kanadyjskim.”
Kanada od dłuższego czasu zmaga się z nadprodukcją suszu konopi. Sytuacja kryzysowa w Canopy Growth tylko utwierdza tezę o niskiej jakości marihuany dostarczanej na kanadyjskim rynku. Statystyki wskazują, że tamtejsze firmy od 2021 roku sprzedają zaledwie poniżej 20% wyprodukowanego suszu konopi. To niepokojące dane, które przyczyniają się do upadku niektórych firm działających w branży.
Rynek konopny w Kanadzie od dłuższego czasu przeżywa intensywne inwestycje. Powstaje więcej zakładów produkcyjnych, niż rynkowe zapotrzebowanie potrafi objąć. Przykładem jest firma Canopy Growth, która na przestrzeni ostatnich lat kupowała tereny uprawne w Kolumbii i Danii, jednak równocześnie była zmuszona do zamknięcia swoich placówek w Afryce, Kolumbii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Te decyzje często wydają się niezrozumiałe dla przeciętnego obserwatora rynku.