Malta jest o krok do przodu przed stowarzyszeniami konopnymi w Niemczech! Urząd ds. Odpowiedzialnego Używania Konopi na Malcie (AOUK) formalnie ogłosił przyznanie dwóch początkowych licencji przyszłym stowarzyszeniom zaangażowanym w uprawę.

Nadane licencje umożliwiają stowarzyszeniom rozpoczęcie budowy infrastruktury do uprawy, lecz nie zezwalają jeszcze na samą uprawę roślin konopi. – donosi serwis Times of Malta

Baner Reklamowy

Leonid McKay, Prezes Wykonawczy AOUK wyjaśnia, że dopiero po otrzymaniu oficjalnego zezwolenia na działalność, wydanego na podstawie dalszych inspekcji przeprowadzonych przez AOUK, stowarzyszenia będą uprawnione do rozpoczęcia uprawy konopi indyjskich.

„Przyznanie licencji wstępnych potwierdza proponowany model działalności. Pełne zezwolenie zostanie wydane, gdy stowarzyszenia finalizują przygotowania, a urząd potwierdzi ich zgodność z regulacjami” – zaznaczył McKay.

Weryfikacja stowarzyszeń

Dwa stowarzyszenia już uzyskały licencje, a pozostałe są „obecnie w ostatniej fazie weryfikacji i autoryzacji”. Dla stowarzyszeń, które otrzymały zgodę wstępną, kolejnym krokiem będzie uzyskanie numeru rejestracyjnego, nadającego im „osobowość prawną”.

Ta wiadomość następuje po pięciu miesiącach od opublikowania oficjalnych informacji dotyczących kar, wymogów członkostwa i dokumentacji dla stowarzyszeń związanych z konopiami, po pierwotnym ogłoszeniu w styczniu.

Zgodnie z zasadami ogłoszonymi w marcu, kluby konopne na Malcie będą zobowiązane prowadzić rejestr zawierający dane osobowe członków i działać „bez zysku”, wynagradzając swoich administratorów zgodnie z rynkowymi stawkami ustalonymi przez Ustawę o Organizacjach Dobroczynnych.

Co grozi za naruszenie zasad?

Za naruszenie regulacji przewidziane są sankcje, w tym grzywny sięgające nawet 10 000 € za sprzedaż osobom niepełnoletnim lub niebędącym członkami stowarzyszenia. Jednocześnie opłaty rejestracyjne zostały znacząco obniżone, począwszy od pierwotnie planowanej opłaty rocznej w wysokości 8 750 € do zaledwie 1 000 € dla małych stowarzyszeń skupiających do 50 członków.

Stowarzyszenia liczące od 351 do 500 członków będą płacić roczną opłatę w wysokości 26 000 €.

Oficjalne ogłoszenie upoważnia inspektorów AOUK do przeprowadzania inspekcji terenowych oraz audytów. Stowarzyszenia, które nie przestrzegają przepisów, narażone są na różne kary, począwszy od ostrzeżeń, a skończywszy na cofnięciu przyznanej licencji.