16 sierpnia 2024 roku na Ukrainie weszła w życie długo oczekiwana legalizacja medycznej marihuany, otwierając nowe możliwości leczenia dla weteranów cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD) oraz dla pacjentów z poważnymi schorzeniami, takimi jak nowotwory. To przełomowe prawo ma na celu ułatwienie dostępu do terapii, która może znacząco poprawić jakość życia wielu pacjentów na Ukrainie.
Ukraina legalizuje medyczną marihuanę
Proces legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie rozpoczął się w 2023 roku. Wtedy to prezydent Wołodymyr Zełenski, w swoim przemówieniu z okazji Dnia Konstytucji 28 czerwca 2023 roku, po raz pierwszy wyraził poparcie dla wprowadzenia tego typu terapii. Zakończyło się to podpisaniem przez niego ustawy 15 lutego 2024 roku, po tym jak ukraiński parlament przyjął ją w grudniu 2023 roku.
Nowe przepisy są ściśle regulowane. Użycie marihuany do celów rekreacyjnych pozostaje zakazane, a rząd ma na celu surowo kontrolować dystrybucję i sprzedaż marihuany medycznej. Tylko pacjenci, którzy otrzymają receptę od lekarza, będą mieli legalny dostęp do leku. Jarosław Żeleźniak, jeden z ustawodawców zaangażowanych w przygotowanie ustawy, podkreślił, że marihuana będzie przepisywana wyłącznie na podstawie konkretnego stanu zdrowia pacjenta, podobnie jak ma to miejsce w przypadku morfiny.
Nowe Możliwości dla Pacjentów
Nowe prawo nie tylko umożliwia leczenie PTSD i raka, ale także otwiera drogę do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z uprawą konopi do celów medycznych, przemysłowych i naukowych. Celem tych działań jest stworzenie warunków do rozszerzenia dostępu pacjentów do niezbędnych terapii, szczególnie dla osób cierpiących na choroby onkologiczne oraz zaburzenia stresu pourazowego.
Problem PTSD jest szczególnie palący na Ukrainie, gdzie trwający konflikt zbrojny odcisnął swoje piętno na zdrowiu psychicznym żołnierzy i weteranów. Eksperci szacują, że około 30% ukraińskich żołnierzy może cierpieć na PTSD. Dane z ukraińskiego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej (EHS) potwierdzają tę tendencję, pokazując gwałtowny wzrost liczby pacjentów zdiagnozowanych z PTSD w ciągu ostatnich dwóch lat. W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zdiagnozowano tyle samo przypadków PTSD, co w całym 2021 roku.
Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie to krok naprzód w walce o zdrowie obywateli, szczególnie tych, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku działań wojennych i poważnych chorób. Chociaż dystrybucja marihuany do celów rekreacyjnych jest nadal zabroniona, nowe przepisy dają nadzieję na skuteczną pomoc dla tysięcy potrzebujących pacjentów. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend globalny, gdzie coraz więcej krajów uznaje potencjał terapeutyczny marihuany i wprowadza regulacje umożliwiające jej legalne stosowanie w celach medycznych.