Anita Katarzyna Sowińska, Posłanka Lewicy opowiedziała o nowo powstałym, parlamentarnym zespole ds. legalizacji marihuany podczas rozmowy w Radio24. Posłanka uważa również, że potrzebna jest dyskusja na temat legalizacji.

Zespół parlamentarny ds. legalizacji marihuany ma swoich szeregach już 13 członków. Głównie zespół tworzą posłowie Lewicy, jednak do prac dołączyli również dwaj politycy Koalicji Obywatelskiej, a także jeden poseł Konfederacji.

Baner Reklamowy

Sowińska twierdzi, że pierwsze spotkania mają dotyczyć poruszenia najważniejszych kwestii, takich jak skutki zdrowotne czy ekonomiczne związane z legalizacją marihuany na zasadzie wspólnej debaty, a następnie przygotowanie projektu ustawy, który zostanie przedstawiony w sejmie.

Na początek chcą (członkowie zespołu) rozpocząć debatę publiczną i zobaczyć jak to jest przyjęte. Każda zmiana zaczyna się od rozmów, debaty i ścierania się poglądów. Myślę, że będzie to ciekawa dyskusja”

– powiedziała Anita Sowińska podczas rozmów w Polskim Radio 24.

Posłanka podczas rozmowy w Polskim Radio zauważa również, że potrzebna jest dyskusja na temat legalizacji oraz, że nie tylko Lewica jest jej zwolennikiem.

Wygląda na to, że zwolenników legalizacji marihuany jest więcej. Trzeba zacząć o tym dyskusję

– powiedziała poseł Lewicy.

Kolejną słuszną uwagą posłanki jest fakt dotyczący szkodliwości dla naszego organizmu, jakie niesie za sobą palenie papierosów, które w przeciwieństwie do dużo mniej szkodliwej substancji jaką jest marihuana. Zaznacza również, że odpowiedzialne podejście do używek nie jest złe.

„Opinie na temat szkodliwości marihuany są różne. Nie ośmielę się porównywać papierosów i marihuany. Te pierwsze sieją spustoszenie w zdrowiu. Ludzie mają jednak skłonności do stosowania używek. Nie jest to niczym złym, jeśli odpowiedzialnie i w rozsądnych warunkach”

– zauważyła posłanka.

Wracając do skutków ekonomicznych, jakie niesie za sobą legalizacja marihuany Polsce, posłanka przekonuje, że legalizacja nie przyniosłaby żadnych negatywnych skutków, za to przyniosłaby ogromne ekonomiczne korzyści ekonomiczne dzięki opodatkowaniu marihuany.

Badania potwierdzają, że jest to narkotyk miękki i lekki – wyjaśniła. Obłożenie wysoką akcyzą marihuany dałyby niebagatelne przychody budżetowe

– podsumowała Sowińska

Zastanawia nas, czy zespół odpowiednio wykona swoje zadanie, jednak jak zaznaczył sam Poseł Liroy w wywiadzie dla WeedWeek – potrzeba nam fachowców. Zaoferował on również swoją pomoc w tworzeniu zespołu.

„Mam nadzieję, że wokół zespołu wytworzy się jakaś ekipa, która rzeczowo będzie na ten temat rozmawiała. Problem polega na tym, że w tej chwili w Sejmie większość osób, która się za to bierze, ma blade pojęcie. Mam nadzieję, że ten zespół pomoże, a nie zaszkodzi sprawie. Będę się temu dość bacznie przyglądał, bo potrzeba nam fachowców”

– stwierdził Piotr Sejmu RP „Liroy” Marzec

Już 7 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany, w którym to mają wziąć również udział „eksperci” z zewnątrz.