Medyczna marihuana została zaliczona do substancji farmaceutycznych przez Główny Urząd Statystyczny, nakładając tym samym 23% stawki podatku VAT. Firma Spectrum Therapeutics(dawniej Spectrum Cannabis) nie dała za wygraną i skierowała sprawę do sądu, ten jednak podtrzymał niekorzystne dla firmy stanowisko GUS.

Baner Reklamowy

Ceny medycznej marihuany wahają się w granicach ok. 65zł za jeden gram suszu! To właśnie efekt nałożenia 23% stawki VAT, zgodnie z zaleceniami GUS. Medyczna marihuana nie została zaliczona do produktów leczniczych, których stawka VAT wynosi 8%. Produkt został zaliczony jako substancja farmaceutyczna.

Jak donosi Dziennik Gazety Prawnej – Spectrum Therapetucis nie zgadzając się z interpretacją Głównego Urzędu Statystycznego zwróciła się z prośbą o ponowną interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej, która miała przyjrzeć się, czy nałożony podatek został ustalony poprawnie. KIS podtrzymał interpretację GUS, więc spółka Spectrum Therapeutics złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który niestety również podtrzymał interpretację KIS. Nie ma zatem szans na to, by ceny medycznej marihuany były niższe w najbliższym czasie.

Przyjmujemy wyrok do wiadomości. Wiemy, że pacjentom zależy na niższej cenie konopi medycznych, ale nie zamierzamy się odwoływać, bo procedura trwałaby zdecydowanie za długo”

– komentuje Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Therapeutics.

Teraz Spółka Spectrum Therapeutics ma zamiar złożyć dużo obszerniejszy wniosek o wydanie nowej interpretacji podatkowej. Spółka ma nadzieję, że potrwa to krócej.

Innym rozwiązaniem jest fakt, że o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej może wystąpić sprzedawca detaliczny, czyli w tym przypadku aptekarz. Szansa na wydanie niekorzystnej decyzji jest w tym przypadku dużo mniejsza, a skorzystać może na tym również sam producent – czytamy w serwisie mgr.farm