Republika Francuska zacznie refundować medyczną marihuanę. Według założeń opublikowanego dekretu eksperyment obejmie 3000 pacjentów, którzy od 21 marca będą mogli skorzystać ze stuprocentowej refundacji medycznej marihuany.

Marijuana Business Daily przeprowadziła wywiad z Nicolasem Authier’em profesorem uniwersyteckim i przewodniczącym Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). Jego zdaniem w ciągu miesiąca powinien zostać ogłoszony przetarg określający dostawców medycznej marihuany. Zapowiada, że – prawdopodobnie – zagraniczni dostawcy będą zobligowani do współpracy z francuskimi laboratoriami farmaceutycznymi.

Baner Reklamowy

Według szacunków francuskiego rządu, pierwsze recepty na medyczną marihuanę powinny zostać wypisane już w marcu. Ramy czasowe projektu określono na długość dwóch lat, z kolei przewidywany początek to 21 marca przyszłego roku.

„Francja została oficjalnie zobowiązana do dostępu do medycznej marihuany”  

Kryteria dotyczące refundacji medycznej marihuany nie zostały jeszcze określone. Odpowiada za to dyrektor generalny Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych. Kwestie, które mają zostać rozstrzygnięte to m.in. lista chorób kwalifikująca do udziału w projekcie oraz procedury przechowywania, dystrybucji, importu oraz kontroli rynku konopnego.

Zwycięzcy przetargu będą zobowiązani do spełnienia standardów farmaceutycznych GMP oraz innych przepisów, które wprowadzi francuski rząd m.in. darmowe dostarczenie produktu. Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych planuje wdrożyć rejestr pacjentów, który będzie aktualizowany przez lekarzy i farmaceutów. Dodatkowo będą zobligowani do ukończenia programu szkoleniowego.

Planowany eksperyment może być kamieniem milowym, jeśli chodzi o medyczną marihuanę we Francji, która aktualnie nie jest przepisywana jako lek. Z niecierpliwością czekamy na uchwałę francuskiego parlamentu określającą budżet na projekt refundacji medycznej marihuany.