Według danych opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Cardiovascular Medicine, ani niedawne, ani dożywotnie używanie konopi indyjskich nie jest związane z wyższą częstością występowania nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi wśród starszych osób dorosłych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ocenili związek między paleniem marihuany a skurczowym ciśnieniem krwi (SBP), rozkurczowym ciśnieniem krwi (DBP), ciśnieniem tętna (PP) i nadciśnieniem tętniczym w zróżnicowanej etnicznie próbie 3 255 starszych osób dorosłych (średni wiek: 74 lata).

Baner Reklamowy

„Nie znaleziono żadnych powiązań między historią regularnego palenia konopi indyjskich, czasem trwania lub częstotliwością palenia a SBP, DBP, PP lub częstością występowania nadciśnienia” – donoszą naukowcy.

Autorzy badania stwierdzili, że : „[Inne] badania podłużne również wykazały brak związku między używaniem konopi indyjskich przez całe życie a podwyższonym ciśnieniem krwi i występowaniem nadciśnienia tętniczego. Podsumowując, badania te sugerują, że regularne używanie konopi indyjskich nie jest związane z podwyższonym ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem”.

„Wyniki tego badania są szczególnie istotne, ponieważ obserwujemy rosnące wskaźniki używania konopi indyjskich wśród osób w wieku 50 lat i starszych. Wyniki te powinny być uspokajające dla osób starszych, które coraz częściej sięgają po konopie indyjskie w celu radzenia sobie z objawami związanymi z wiekiem, takimi jak przewlekły ból, lęk i przerwy w śnie, i które odkrywają, że poprawia to ich jakość życia związaną ze zdrowiem”. – Wyjaśnia zastępca dyrektora NORML, Paul Armentano

Wcześniejsze badania opublikowane przez ten sam zespół naukowców w październiku wykazały, że osoby z historią używania konopi indyjskich nie mają wyższych wskaźników choroby miażdżycowej w starszym wieku dorosłym.

Dane opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie Nature: Scientific Reports donosiły: „Używanie konopi indyjskich przez całe życie wiązało się ze spadkiem zarówno SBP [skurczowego ciśnienia krwi], DBP [rozkurczowego ciśnienia krwi], jak i PP [ciśnienia tętna] u obu płci”.

Wyniki niedawnego badania klinicznego kontrolowanego placebo wykazały, że stosowanie doustnego CBD obniża ambulatoryjne ciśnienie krwi u osób cierpiących na łagodne lub umiarkowane nadciśnienie.

Dane ankietowe zgłoszone w 2022 r. wykazały, że 21 procent odbiorców Medicare zgłasza spożywanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych.