Terpinolen to jeden z terpenów występujących w konopiach. Substancje te odpowiadają za aromat rośliny, choć pierwotnie w procesie ewolucyjnym ich zadaniem była ochrona przed szkodnikami i drapieżnikami. Badania nad terpenami wykazały, że tak jak kannabinoidy THC i CBD, posiadają właściwości lecznicze.
Aromat terpinolenu określanego jako „TPO” przypomina słodką wręcz „cytrusową” sosnę.
W naturze występuje ponad 20 000 terpenów, z których około 200 zidentyfikowano w różnych odmianach konopi. Terpinolen poza konopiami występuje w kminku, jałowcu, pasternaku, rozmarynie, szałwi, zielu angielskim oraz drzewie herbacianym.
Właściwości terpinolenu
Terpinolen wykazuje skuteczność leczniczą w walce z komórkami rakowymi oraz działa uspokajająco. Wykazuje również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwutleniające. Często stosowany jako środek aromatyzujący w przemyśle spożywczym oraz dzięki właściwościom odstraszającym szkodniki używany w produkcji środków użytkowo-rolniczych.
Właściwości przeciwnowotworowe zostały potwierdzone w badaniu z 2013 roku. Naukowcy podsumowujący badanie zgodnie stwierdzili, że warto kontynuować badania właściwości tego terpenu, by znaleźć jego szersze zastosowanie.
Badania
Badanie, o którym mowa wyżej zostało opublikowane w czasopiśmie Arh Hig Rada Toksikol zatytułowane „Anticancer and Antioxidant Properties of Terpinolene”.
„Nasze odkrycia wyraźnie pokazują, że terpinolen jest silnym środkiem przeciwproliferacyjnym dla komórek guza mózgu i ma potencjał by stać się środkiem przeciwnowotworowym, Należy szerzej zbadać właściwości terpinolenu, ze względu na 91 milionów ludzi chorujących na ponad 100 rodzajów raka”.
Z kolei badanie z 2012 roku zatytułowane “Terpinolene, a Component of Herbal Sage, Downregulates AKT1 Expression in K562 Cells” i opublikowane w Oncology Letters wykazało, że terpinolen jest skutecznym środkiem w walce z różnymi nowotworami.
Naukowcy podsumowując badanie stwierdzili, że: „Zwiększona ekspresja i/lub aktywacja białka AKT jest związana z różnymi rodzajami raka u ludzi. W komórkach traktowanych ekstraktem z szałwii lub rozmarynu poziomy ekspresji AKT1 mRNA i białka były obniżone w porównaniu z komórkami kontrolnymi. Wspólny składnik szałwii i rozmarynu tj. terpinolen znacznie zmniejszył ekspresję białka AKT1 w komórkach K562 i zahamował proliferację komórek”.