Anemia sierpowata to wrodzona, uciążliwa choroba, która obniża komfort życia osób na nią cierpiących. Na pomoc im idzie świat medycyny, a dokładniej – konopie. Jak wykazują najnowsze badania, zielona roślina świetnie łagodzi chroniczny ból osób z anemią sierpowatą.

Konopie mogą być super bezpiecznym i dobrze rokującym, a przede wszystkim – skutecznym – lekarstwem na przewlekły ból, jaki terroryzuje życie osób cierpiących na anemię sierpowatą. Tak wynika z pieczołowicie przeprowadzonych badań klinicznych, podjętych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine (UCI) przez badacza Kalpa Gupta oraz jego kolegę z UC San Francisco, dr. Donalda Abramsa.

Baner Reklamowy

Wyniki badań ukazały się 16 lipca 2020 roku i mogą mieć doniosły wpływ na przemodelowanie obecnego podejścia medycyny do kwestii uśmierzania bólu przewlekłego. Współcześnie uznaje się, iż najlepsze w tym celu są opioidy, również jeżeli chodzi o ulżenie cierpieniom osobom chorującym właśnie na anemię sierpowatą (inna nazwa: niedokrwistość śierpowatokrwinkowa).

Anemia sierpowata SCD (sickle cell disease) to wrodzona choroba genetyczna i niestety występuje stosunkowo często. Ta choroba krwi uprzykrza życie, jak się szacuje, ok. 100 tys. Amerykanów. Występuje często u Mulatów oraz czarnoskórych, mniej dotyka rasę białą. Obecna medycyna akademicka nie jest w stanie wyleczyć przyczyn anemii sierpowatej. Leczy się ją objawowo, jakkolwiek Centra Kontroli i Prewencji Chorób CDC (amerykański odpowiednik naszego sanepidu) są zdania, że jedynym sposobem na wyleczenie tejże choroby jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych.

Z racji tego, że – jak wspomniano – ból towarzyszący tej chorobie leczy się obecnie opioidami, mamy do czynienia ze wzrostem przypadków zgonu pacjentów, z powodu wzrastających przypadków ich przedawkowania. Lekarze i uczeni się wystraszyli i ograniczyli przepisywanie swoim pacjentom leków opartych na opioidach, co z kolei pozostawiło wielu chorych na SCD samym sobie. Musieli znaleźć sposób na radzenie sobie z bólem.

Anemia sierpowata i konopie

Wyniki przeprowadzonych przez nas prób klinicznych wykazały, że waporyzowane konopie generalnie okazały się bezpieczne – mówi jeden z architektów badania, Kalpna Gupta, profesor na Centrum Badań Konopi na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Dodał, że wyniki tych badań otworzyły także drogę do podjęcia innych, skupionych na testowaniu przeróżnych form przyjmowania konopi w celu leczenia bólu przewlekłego. Chodzi tu również o produkty do waporyzacji, na których skupiło się podjęte przez niego badanie. Gupta zwrócił również uwagę na to, iż ulżenie sobie w chronicznym bólu jest głównym powodem tego, że chorzy ludzie szturmują apteki i sięgają po preparaty medyczne oparte na konopiach.

Podjęte przez nas próby sugerują, że chorzy na anemię sierpowatą mogą skutecznie łagodzić ból towarzyszący tej chorobie dzięki konopiom. Przy okazji może to pomóc nagłośnić problem toksyczności opioidów i ich nadużywania przez pacjentów cierpiących na bóle. Oczywiście nadal potrzebujemy bardziej kompleksowych badań w tym zakresie z udziałem większej liczby uczestników, co da nam lepszy obraz tego, jak konopie mogą pomóc ludziom cierpiącym na chroniczny ból – wytłumaczył Kalpna Gupta.

W badaniu zastosowano podwójną ślepą z wykorzystaniem placebo, czyli badanie, w którym zarówno pacjenci i badacze nie mają świadomości, która z zastosowanych metod badania została zastosowana. Było to pierwsze badanie skupione na tym, jak wypracować odpowiednie dawki i metodę walczenia z chronicznym bólem chorych na anemię przy wykorzystaniu konopi.

Badacze monitorowali poziomy bólu odczuwanego przez uczestników i odkryli, że konopie, które zawierały równe proporcje THC i CBD były skuteczne w łagodzeniu bólu, a nawet więcej – im dłużej trwało badanie i przyjmowane były kolejne dawki, tym efekt był większy.

Próby kliniczne trwały „zaledwie” 5 dni, ale nawet w trakcie tak stosunkowo krótkiego okresu, aż 23 uczestników badania odnotowało mniejsze natężenie dolegliwości bólowych, co przełożyło się na zwiększenie aktywności chorych – mogli w końcu wybrać się na dłuższy spacer oraz bezboleśnie ułożyć do snu. Konopie okazały się także niejako balsamem na ich dusze – mniej cierpień fizycznych przełożyło się na znacznie lepszy nastrój chorych na anemię sierpowatą.