Większość z nas posiada ten zły nawyk i nie mówimy teraz o paleniu. Ten zły nawyk występujący u większości palaczy to lenistwo objawiające się złym traktowaniem sprzętu do palenia. Komu nie zdarzyło się zostawić stojącego bonga z brudną wodą na dzień czy dwa, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Woda z resztkami popiołu staje się brązowa, śmierdzi niczym bagno i niewiele brakuje żeby na ściankach zagościły się żywe bakterie.

Baner Reklamowy

Czy można zachorować od brudnej wody z bonga?

Brudna woda może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych Ameryki opublikował szokujący artykuł naukowy analizujący skutki używania brudnej wody przy paleniu marihuany z bonga.

Dla jednych palenie z brudnego bonga jest nie do przyjęcia, jednak nie dla każdego jest to takie oczywiste. Proponowanie dla swojego znajomego chmury z bonga, w którym już wykształciło się życie jest co najmniej odrażające. Brudna woda nie tylko sprawia, że wszyscy widzą w tobie strasznego lenia, ale może również wpłynąć na twój stan.

Dlaczego warto czyścić sprzęt do palenia?

Ofiarą brudnej wody w bongu jest nie tylko twoje zdrowie, ale również twój weed. Warto wspomnieć, że podobna sytuacja jest w przypadku brudnych lufek, fajek czy butelek po wiadrze. Wydajesz sporo pieniędzy na dobrej jakości susz, po to by włożyć go do brudnej lufki bądź cybucha? Subtelne smaki borówki, sosny czy cytryny zostały zastąpione przez odór spleśniałej wody.

Mikroorganizmy rozwijające się na ściankach twojego sprzętu lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Dokładnie taki klimat mogą zapewnić im twoje płuca! Kiedy będziesz wciągał zarodniki bakterii prosto do płuc, pomyśl o tym.

Regularna zmiana wody ma wiele zalet, nie tylko wpływa na smak i moc, ale także na zdrowie. Badania pokazują, że filtracja wody skutecznie redukuje związki w dymie. Woda pomaga również schłodzić dym dzięki czemu mniej podrażnia nasz górny układ oddechowy.

Bakterie z brudnej wody trafiają z dymem do płuc

Na początku 2018 roku zespół naukowców z Uniwersytetu w Malezji, kierowany przez Agni Nhirmal Kumar zajął się przypadkiem zapalenia płuc wywołanego przez brudne bongo. Najprawdopodobniej jest to pierwszy zarejestrowany przypadek poważniej infekcji płuc spowodowanej przez brudne bongo. Czy taka sytuacja mogła mieć miejsce wcześniej? Oczywiście, ale nikt oficjalnie nie wpisał tego do historii leczenia.

Pacjent był 23-letnim palaczem, który używał papierosów i marihuany codziennie przez co najmniej 4 lata. Pacjent został przebadany trzeciego dnia od pojawienia się silniejszych objawów: wykrztuszał krew oraz ciężko oddychał. Najwyraźniej człowiek miał problemy z płucami od dłuższego czasu, jednak nie szukał pomocy medycznej dopóki sytuacja nie była tragiczna.

Po szeroko zakrojonych badaniach ustalono, że człowiek choruje na silne zapalenie płuc. Wywołała to reakcja zapalna, pacjent miał ropnie w płucach oraz gangrenę.

Morał z tej historii jest taki, że brudna woda powoduje infekcje płuc, a nieleczone może przerodzić się w zapalenie. Jeśli ten szokujący raport medyczny nie przekonał cię w wystarczającym stopniu, aby częściej czyścić swój sprzęt, to prawdopodobnie nić już cię nie przekona.

Brudny sprzęt psuje przyjemność z palenia

Już dawno temu inteligentni palacze wiedzieli, że brudna woda może szkodzić dla ich zdrowia. Teraz dzięki temu przypadkowi jest jasny dowód, ale to nie wszystko. Nawet jeśli nie zależy ci na dobrej kondycji płuc, powinieneś wiedzieć że brudna woda może wpłynąć negatywnie na twój haj.

Jeśli palisz marihuanę regularnie zapewne wiesz, że każdy szczep ma inny smak i subtelny aromat. Substancje chemiczne w konopiach zwane terpenami odpowiadają za ten obłędny zapach. Terpeny to powód, dla którego Lemon Haze jest cytrusowy, a ciasteczka Girl Scout smakują tak cudownie jak skunky. Jeśli zapomnisz wyczyścić swój sprzęt szybko odkryjesz, że rola terpenów została sprowadzona do parteru.

Jednym z najlepszych etapów palenia jest delektowanie się smakiem. Przecież nawet najdroższe wino będzie smakować ohydnie, jeśli filtrowane będzie przez brudną skarpetę. To samo dotyczy ładnego soczystego top’a – jeśli odfiltrujesz jego smak za pomocą brudnego sprzętu, smak zostanie zniszczony.

Jak często czyścić swój sprzęt?

Mamy nadzieje, że udało nam się przekonać Cię do czyszczenia swojego sprzętu. Większość prac domowych widnieje w grafiku, może warto dodać do tego czyszczenie sprzętu? Zmywasz naczynia zapewne codziennie, prześcieradło wymieni się kilka razy w miesiącu, a śmieci wyrzuci się co dwa dni. Jak często powinniśmy czyścić swój sprzęt?

Jeśli palisz marihuanę codziennie, najlepiej wymieniać wodę po każdym zapaleniu. Częste płukanie bonga spowoduje, że osad nie będzie zastygał na ściankach tworząc podkład dla wszelakich bakterii. Prawdopodobnie raz na tydzień lub dwa przyda się wyczyścić swoje szkło jakimś środkiem czyszczącym. Dobrze się do tego nada środek np. pasta do zębów bądź wysokoprocentowy alkohol. Jeśli nie używałeś bonga dłuższy czas, również zaleca się zrobić mu dobry peeling.