Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu posłowie zajmą się projektami związanymi z uprawą medycznej marihuany w Polsce oraz z podniesieniem limitu THC w konopiach przemysłowych.
W dniach 12 -13 stycznia posłowie zajmą się aż trzema projektami związanymi z konopiami. Dwa z nich dotyczyć będę uprawy marihuany medycznej w Polsce. Trzeci dotyczy podniesienia limitu THC w konopiach przemysłowych.
Uprawa medycznej marihuany w Polsce?
Za jeden z projektów dotyczących uprawy i wykorzystania konopi medycynie opracowany został przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, który tworzą posłowie Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji.
Jak podkreśla szefowa zespołu – Beata Maciejewska – ich projekt przewiduję możliwość uprawy konopi nie tylko przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu specjalnych wymogów także przez pacjentów, którzy uprawialiby konopie na własne potrzeby.
Projekt przewiduje również ulgi dla pacjentów korzystających z dobrodziejstwa medycznej marihuany.
Ponadto ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi. – Zależy nam na tym, żeby w przypadku niektórych chorób była także refundacja – zaznaczyła Maciejewska.
Drugi projekt, który przygotowany został przez posłów z koła Kukiz’15 i złożony w ramach programowej umowy z PiS podobnie jak projekt Zespołu ds. Legalizacji Marihuany również przewiduję możliwość uprawy medycznej marihuany w Polsce, z tym, że uprawą zajmowałby się instytuty badawcze, które podlegałyby pod Ministerstwo Rolnictwa.
Podwyższenie dopuszczalnego limitu THC w konopiach przemysłowych
Projekt zakładający zwiększenie dopuszczalnego poziomu psychoaktywnego THC zawartego w konopiach z 0,2 do 0,3% również przygotowany został przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Nie jest to zbyt wiele, ale znacząco ułatwiłoby pracę rolników i przedsiębiorców, którzy w stresie muszą bacznie pilnować się, aby stężenie nie zostało przekroczone.
Dodatkowo projekt przewiduje rozszerzenie możliwości przetwarzania konopi między innymi na biomasę energetyczną.
Posiadanie marihuany na własny użytek?
Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył w Sejmie również projekt dotyczący dekryminalizacji posiadania i zastosowania niedużych ilości marihuany na użytek własny. W projekcie zaproponowano, aby posiadanie do pięciu gramów suszu lub haszyszu na własne potrzeby nie było karane. Posiadanie od 5 do 10 gramów byłoby już karane grzywną. Kolejną propozycją jest również możliwość uprawy czterech krzewów konopi indyskich na jedno gospodarstwo domowe.
Jak powiedziała Beata Maciejewska, projekt ma trafić przed Komisję Ustawodawczą, która sprawdzi zgodność zaproponowanych rozwiązań z prawem unijnym. Dopiero po uzyskaniu numeru druku mógłby być procedowany w Sejmie.
– Kraje europejskie zmierzają w kierunku dekryminalizacji niewielkich ilości i cztery krzaki, które pojawiły się w naszym projekcie, są także w innych krajach np. na Malcie – komentuje Maciejewska.