Polski start-up Green Cube Solutions stworzył pierwszą na świecie platformę do uprawy konopi, której system działania wykorzystuje sztuczną inteligencje (AI). System przeznaczony jest do monitorowania i optymalizacji upraw w celu uzyskania jak najlepszych plonów. Technologia opracowana przez grupę naukowców do analizy wykorzystuje dane ze zdjęć satelitarnych i dronów. Wszystko wspiera złożony algorytm uczenia się i to on odpowiada za monitorowanie stanu zdrowia i rozwoju rośliny.

Nowatorska platforma do uprawy konopi oparta na sztucznej inteligencji

Jest to pierwszy system AI na świecie, który automatycznie wykrywa rośliny męskie. System został opracowany oraz przetestowany. Narzędzie te zdecydowanie docenią rolnicy, którzy znacznie łatwiej zoptymalizują swoje uprawy. Szczególnie zyskają Ci, którzy uprawiają marihuanę na dużą skale. Ich plony będą lepsze ilościowo, ale co ważniejsze również jakościowo – co nie zawsze było łatwe przy uprawach na dużą skale.

Baner Reklamowy

„To, co budujemy, to zintegrowana kompleksowa platforma, która będzie wspierać rolników od przygotowania gleby, przez uprawę, zbiory, aż do dystrybucji produktów”

– mówi Marcin Marczak, CEO Green Cube Solutions.

Możliwości systemu

Platforma ułatwiająca życie rolnikom daje wiele możliwości. Jedną z nich jest monitoring każdej rośliny pojedynczo. Z łatwością wykrywa chore planty, informuje o niedoborach mikroelementów, jak i makroelementów. Funkcja wirtualnego spaceru po polu daje możliwość kontroli uprawy bez wychodzenia z domu. To tylko zalążek możliwości platformy opartej o system sztucznej inteligencji. Jedno jest pewne! AI powoduje, że jest to najlepsze narzędzie do optymalizacji upraw w celu poprawienia ilości oraz jakości plonów.

Eliminacja osobników płci męskiej

Osobniki płci męskiej zazwyczaj nie są pożądane w uprawie konopi. Szczególnie w przypadku, gdy celem naszej uprawy maksymalizacja jakości kwiatów. Gdy dojdzie do zapylenia żeńskich kwiatostanów przez pyłek z roślin męskich, roślina rozpoczyna produkcje nasion. Automatycznie roślina odnotowuje spadek zawartości kannabinoidów, terpenów i flawonoidów – co za tym idzie również wagi. Jednym z najważniejszych etapów uprawy marihuany na kwiaty jest odizolowanie żeńskich roślin od męskich, gdyż ma to znaczny wpływ na jakość oraz ilość plonów.

Polska firma Green Cube Solutions jako pierwsza opracowała algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie wykrywa męskie osobniki roślin. Wszelkie dane do analizy pozyskiwane są przez drony.

„Z powodzeniem przetestowaliśmy rozwiązanie w naszym gospodarstwie i jesteśmy gotowi do wprowadzenia na rynek w 2020 r., rozszerzając go do monitorowania 67 ha uprawy konopi. Liczba ta jest jeszcze ograniczona ze względu na wymaganą moc obliczeniową i znaczną ilość danych do przetworzenia”

– wyjaśnia Marcin Marczak.

W 2021 roku firma planuje rozszerzyć komercyjne działania o czym mowa poniżej.

„Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich rolników, którzy chcieliby z nami współpracować, ponieważ w 2021 roku przejdziemy na pełną skalę komercyjną, oferując usługi subskrypcji rolnikom, którzy dołączą do naszej sieci”.

– dodaje Marczak

 

Więcej informacji o polskim start-up’ie Green Cube Solution: greencube.ai