Sezon outdoor praktycznie za pasem, ale na pewno znajdą się Ci, którzy dopiero będą zaczynać zabawę w ogrodnika, dlatego zebraliśmy dla was w jednym miejscu kilka ważnych porad i tricków, które powinni znać wszyscy miłośnicy sadzenia pod chmurką.
Na temat tego, jak wygląda uprawa outdoor w naszym kraju możecie przeczytać tutaj. W tym artykule postaramy się streścić najważniejsze porady i tricki związane z uprawą pod chmurką.
Uprawa outdoor – Porady i tricki…
1. Miej powody dla których wyjaśnienia Twojej obecności w lesie będą oczywiste: aparat, koszyk na grzyby, słoik na ciekawe owady, mapa wojskowa, cokolwiek – gdybyś w razie spotkania z leśniczym lub policjantami miał sensowny argument swojego pobytu w danym miejscu.
2. Zwierzynę najskuteczniej płoszy jej wróg: zostawiając czytelne dla mieszkańców lasów i łąk sygnały zapachowe podwajasz szanse, że ani sarna, ani dzik nie będą zbyt ciekawskie. Ludzki mocz, sierść psa, w końcu krew, to najskuteczniejsze metody pokojowej rozgrywki rolnika ze dziką fauną.
3. Mini szklarnie: jeżeli wysadzasz rośliny na tyle wcześnie, że istnieje ryzyko ich przemarznięcia wykop płytki, ale szeroki dołek, wsadź do niego siewki w doniczkach, przykryj folią zostawiając możliwość cyrkulacji powietrza i zapal w środku 2-3 znicze (koniecznie z przykrywką). Temperatura na pewno będzie wyższa, niż w około, zaś Ty możesz spać spokojnie.
4. Przygotuj‚ skondensowany mix kupionej ziemi, nawozów i spulchniaczy zanim ruszysz w drogę. Wykorzystaj dawki na jeden‚ dołek o określonej pojemności i wymieszaj go z kupioną ziemią, na miejscu wykop dołek i dosyp swoją skondensowaną mieszankę do ziemi ze spota. Dzięki temu nie będziesz nosił wszystkich specyfików ze sobą. W jeden plecak zmieścisz tyle, aby odpowiednio przygotować od 8 do 10 dołków.
5. Na początku wiosny, zanim okoliczna flora bujnie porośnie w około znajdź dla siebie kilka tras dojścia / wyjścia ze spota. Pokrzywy lub nawłoć – tego miejsca szukałeś. Obserwuj butwiejące, zaschnięte resztki roślinności z poprzedniego lata, aby wydedukować czy przypadkiem nie masz zamiaru chodzić wśród wysoko rosnących roślin jednorocznych – tam zawsze zostanie po Tobie ślad. Bezwzględnie najlepsze są drogi najtrudniejsze… pod niskimi gałęziami drzew i krzaków w pół-skłonie: łodygi nie rozstąpią się za Tobą zostawiając trakt do Twojego spota, a ściółka (zazwyczaj uboga i twarda) nie pozwoli zostawić Ci śladów butów. Pamiętaj, ścieżka, którą przejdziesz 2 razy będzie widoczna cały sezon, jeśli nie masz wyjścia, przynajmniej przemyśl to, aby nie była widoczna z duktu czy leśnej drogi.
6. Susz na miejscu – gęste i duże, ale przewiewne krzaki to idealne miejsce na rozwieszenie zbiorów do podsuszenia. W jego trakcie zbiór, który wcześniej obierzesz z liści znacznie zmniejszy swą objętość, dzięki czemu zamiast z problemem w postaci wielkiego wora gałęzi, będziesz wracał ze szczelnym, plastikowym pudłem do przechowywania żywności pełnym skarbów. Tego życzymy! Deszcz? Nic się nie stanie, poza tym, że to co zielone, zrobi się brązowe.
7. O ile nie sadzisz w workach lub donicach stosuj dla dojrzałych roślin większe dawki nawozów. Pamiętaj, że nic nie ogranicza wody niosącej substancje odżywcze, stąd musi ich być więcej. Musisz pogodzić się z tym, że w zamian za dobre miejsce okoliczne roślinki będą w tym sezonie bardzo dorodne… dzięki Tobie
8. Zaawansowani rolnicy potrafią wysadzać pod słońcem dojrzałe, podhodowane w sztucznych warunkach planty. Ich osiągnięcia to powód do naszej dumy, jednak operacja transportu i wysadzania ich w terenie jest dużo trudniejsza i pracochłonna. Jeśli należysz do ich grona zapewne uśmiechasz się teraz czytając to w przerwie między doglądaniem krzaków. Jeśli zaś jesteś młodym adeptem sztuki outdoora nie zaprzątaj sobie tym głowy i wróć do tematu w następnych sezonach.
9. Chcąc wcześniej zacząć przygodę z uprawą na zewnątrz warto przez pierwsze 2-3 tygodnie potrzymać roślinę pod sztucznym oświetleniem w idealnych warunkach klimatycznych przy fotoperiodzie, w jakim będziemy wysadzać ją na zewnątrz. Sadzonka po tym okresie będzie miała dobrze rozwinięty system korzeniowy, który da roślinie dużo większą odporność na przymrozki. Po wysadzeniu roślin na zewnątrz dobrze jest okryć zewnętrzną warstwę ziemi słomą zmniejszając przemarzanie ziemi.
10. Przed wysadzeniem roślin z boxa na outdoor dobrze jest je hartować przez kilka dni wystawiając je na parapet lub wynosząc je na światło słoneczne. Planty, rosnące w boxie w okresach wczesno-wiosennych znacznie szybciej indukują i są wcześniej gotowe do zbioru w porównaniu z roślinami sadzonymi w tradycyjny sposób.
11. Trening LST najlepiej wykonać jeden raz, ale za to porządnie. Najodpowiedniejszym okresem jest moment, gdy roślina posiada już 7-8 pięter z rozwiniętymi dobrze odrostami. Jedno gięcie załatwia praktycznie sprawę treningu zmniejszając liczbę odwiedzin na spocie, a tym samym wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Dopełnieniem może być SuperCropping tuż przed indukcją, połamanie wszystkich odrostów poddanych wcześniejszym LST to klucz do uzyskania efektu gęstej kuli.
12. Zaopatrz się w urządzenie RF Detector. Pomaga ono w zlokalizowaniu kamer wykorzystywanych przez służby kontrolujące lasy. Samemu również warto zaopatrzyć się w fotopułapkę, która umieszczona na spocie może uratować nas przed problemami, gdy pojawią się tam służby, wysyłając nam zdjęcie o ich obecności.
13. Hydrożel: jeżeli wiesz, że będzie susza (a przyjdzie ten moment na pewno), hydrożel pozwoli przetrwać Twoim roślinom ciężkie czasy. Nie przesadzaj z ilością, hydrożel kumulując wilgoć potrafi wielokrotnie zwiększyć swoją objętość i narobić spustoszenia w korzeniach.
Porady te zebrane zostały dla osób, które zamieszkują kraje, gdzie uprawa konopi indyjskich na własne potrzeby jest dozwolona. Nie zachęcamy, ani nie namawiamy do uprawy konopi indyjskich w Polsce oraz krajach, gdzie jest to prawnie zabronione.