Globalny gigant cukierniczy Mars Wrigley złożył pozwy przeciwko kilku firmom sprzedającym produkty z konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, twierdząc, że firmy te naruszyły znaki towarowe niektórych z jego najbardziej kultowych marek konsumenckich. Mars Wrigley powiedział w poniedziałek, że działania prawne mają na celu powstrzymanie nielegalnego przemysłu konopi indyjskich, który nielegalnie i niebezpiecznie wykorzystuje jego światowej sławy znaki towarowe w marketingu dla edibles z domieszką THC.

Jak czytamy na łamach serwisu bloomberg, znany na całym świecie producent między innymi cukierków Skittles pozywa konopne firmy za wykorzystanie jego znaków towarowych na produktach spożywczych zawierających THC (tzw. edbiles).

Baner Reklamowy

Mars Wrigley pozywa firmy z branży konopnej

„Mars Wrigley zdecydowanie potępia wykorzystywanie popularnych marek słodyczy w marketingu i sprzedaży produktów z THC, co jest rażąco zwodnicze i nieodpowiedzialne” – napisała firma w komunikacie prasowym. „Wykorzystywanie w ten sposób marek należących do Mars Wrigley jest nieautoryzowane, niewłaściwe i musi zostać zaprzestane, zwłaszcza w celu ochrony dzieci przed omyłkowym spożyciem tych produktów z THC”. – Czytamy w pozwach sądowych złożonych w Kalifornii i Illinois

Firma do której należą wspomniane znaki towarowe zauważyła, że produkty THC sprzedawane pod nazwami „Medicated Skittles„, „Starburst Gummies” i „Life Savers Medicated Gummies” były dostępne dla konsumentów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych na stronach e-commerce. Na portalach typu Ebay znaleźć można również podrobione opakowania, które są napełniane produktami pochodzącymi z czarnego rynku! Firma Mars Wrigley jednoznacznie stwierdziła, że produkty wyglądające do złudzenia podobnie do tych oryginalnych stanowią ogromne zagrożenie dla społeczeństwa, ponieważ każdy, zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą łatwo pomylić produkty z dodatkiem THC z ich ukochanymi cukierkami Wrigley i nieumyślnie wprowadzić się w bardzo intensywny haj, który dla nieświadomej jednostki może skończyć się fatalnie. W poniedziałek firma złożyła skargę w sądzie federalnym w Riverside w Kalifornii.

Mars Wrigley stwierdza, że produkty sprzedawane przez pozwanych w tej sprawie są niemal identyczne jak produkty oznaczone jego znakiem towarowym. Pozwani to kalifornijscy właściciele stron internetowych 2020ediblez.com, ie420supply.com oraz oc420collection.com. Bloomberg donosi także, że ich e-maile oraz telefony z prośbą o komentarz pozwanych firm pozostały bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

W skardze złożonej w Sądzie Okręgowym USA dla Północnego Dystryktu Illinois, Mars Wrigley po za wspomnianymi serwisami oferującymi produkty konopne wymienił także producenta odmiany „Zkittlez” – Terphogz oraz pięć firm z siedzibą w Illinois, które nabywają i wprowadzają na rynek odmianę marihuany znaną pod nazwą „Zkittlez”.

Mars Wrigley złożył dodatkowy pozew w USA przeciwko firmie sprzedającej odmianę marihuany i powiązane produkty pod nazwą Zkittlez, noszącą skrajne podobieństwo do marki Mars Wrigley” zdradza firma. „Działania prawne Mars Wrigley w USA i Kanadzie świadczą o jej zaangażowaniu w powstrzymanie dystrybucji tych szkodliwych produktów z THC„.

W swoim pozwie sądowym firma domaga się stałego zakazu sprzedaży jakichkolwiek produktów sprzedawanych pod marką Zkittlez i chce, aby firma wycofała wszelkie towary opatrzone tym znakiem. Mars Wrigley żąda również, aby Terphogz unieważnił wniosek o znak towarowy dla nazwy Zkittlez, oddał nazwę domeny dla marki i zamknął powiązane konta w mediach społecznościowych.

Znak Zkittlez firmy Terphogz jest zasadniczo identyczny pod względem wyglądu, wymowy, znaczenia i wrażenia handlowego ze znakami Skittles firmy Wrigley” – czytamy w pozwie, w którym prezentują swoją klasyczną, czerwoną paczkę cukierków.

Firma złożyła również pozew w Kanadzie, domagając się odszkodowania w wysokości 2 milionów dolarów za naruszenie znaku towarowego dla każdego rodzaju sprzedawanych cukierków, wszystkich zysków ze sprzedaży produktów opatrzonych naruszającymi znakami oraz zniszczenia wszelkich pozostałych produktów.

Popularne marki Mars Wrigley łatwe do podrobienia

Mars Wrigley zauważył także, że dla osób działających na czarnym rynku nie jest trudne stworzenie pozornie znanych produktów, które następnie trafiają na nieuregulowany rynek.

Podobnie jak inne marki pakowanych dóbr konsumpcyjnych, marki Mars Wrigley są wykorzystywane bez upoważnienia do tworzenia fałszywych opakowań produktów z THC, które są sprzedawane puste, a następnie wypełniane cukierkami z dodatkiem THC, które wciąż wyglądają zasadniczo jak prawdziwe cukierki i w końcu wprowadzane są na rynek, „, napisała firma w oświadczeniu dla dziennikarzy, zauważając, że „Mars Wrigley nie produkuje, ani nie sprzedaje żadnych produktów zawierających THC„.

Mars Wrigley oznajmia, że nieautoryzowane użycie jego znaków towarowych jest mylące dla konsumentów i ma potencjał, aby zaszkodzić dobrej woli, którą rozwijał przez pokolenia. Firma powiedziała również, że produkty przypominające wyglądem produkty stanowią zagrożenie w szczególności dla dzieci.

W Mars Wrigley jesteśmy bardzo dumni z tego, że tworzymy zabawne smakołyki, które rodzice mogą bezpiecznie podawać swoim dzieciom, a dzieci mogą się nimi cieszyć„, powiedziała rzeczniczka firmy w e-mailu do CNBC. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, gdy widzimy, że nasze oznaczenia towarowe są nielegalnie wykorzystywane do sprzedaży produktów z domieszką THC, a jeszcze bardziej, gdy słyszymy o dzieciach spożywających te produkty”.