Istnieją badania, w których zwrócono uwagę na korelację pomiędzy zażywaniem marihuany, a udarem. Z tymże nie ustalono na czym ta korelacja właściwe polega. Czy palenie trawki zwiększa ryzyko udaru? Nie brak przecież głosów, że jest dokładnie odwrotnie. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.
Udar jest medycznym schorzeniem, które polega na zablokowaniu dostępu tlenu do mózgu. Bez tlenu, komórki mózgu szybko zaczynają umierać, co może skutkować zagrożeniem życia. Udar mózgu może również prowadzić do porażenia, utraty mowy i konieczności długotrwałej rehabilitacji. Najczęstszym rodzajem udaru jest udar niedokrwienny, który występuje, gdy skrzep blokuje naczynia krwionośne w mózgu. Drugi najczęstszy rodzaj udaru to udar krwotoczny, o którym mówimy, gdy pęka naczynie krwionośne mózgu. Nie trzeba dodawać, że żadna z tych sytuacji nie jest przyjemna.
Udar może mieć rozmaite obawy, ale da się wyszczególnić kilka najczęściej się pojawiających.
Intensywny ból głowy
Zaburzenia mowy, takie jak trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy
Tkanka i ograniczona mobilność po jednej stronie ciała
Paraliż twarzy po jednej stronie
Trudność widzenia na jedno oko lub oba
Trudność lub niemożność chodzenia
Jeśli doświadczasz tych objawów, udaj się czym prędzej na pogotowie
W skrócie – udar jest schorzeniem sercowo-naczyniowym i metabolicznym. Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z największych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Przy 140/90 i powyżej twoje ciało bez przerwy funkcjonuje na wysokich obrotach, a najwięcej tracą na tym naczynia krwionośne i serce. Wynikiem tego jest podatność na tworzenie się skrzepów, co znacząco zwiększa ryzyko udaru. Wśród innych czynników wpływających na nadciśnienie znajdziemy także oczywiście: otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta z wysoką zawartością sodu, palenie tytoniu, stres i spożywanie alkoholu. Tot wszystko wpływa na możliwość występowania udaru.
No dobrze, ale jaki to ma związek konopiami? Skomplikowany.
Badanie przedstawione wiosną 2017 sugeruje, że konsumenci konopi mają zwiększone ryzyko udaru mózgu w porównaniu do osób niebędących konsumentami. W eksperymencie przeanalizowano ponad 20 milionów rejestrów zdrowia. Spośród nich, 316 000 zgłosiło spożycie konopi. Po zetknięciu liczby naukowcy odkryli, że konsumenci konopi indyjskich częściej doświadczają powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak udar, zawał serca, niewydolność serca i choroba wieńcowa. Ci, którzy zgłaszali spożycie konopi, były bardziej podatni na otyłość, spożywali alkohol, palili tytoń i mieli wysokie ciśnienie krwi. Wszystkie te ostatnie są czynnikami wpływającymi na udar mózgu.
Te ustalenia stoją jednak w sprzeczności z wynikami innych badań, które pokazują jasno, że spożycie konopi indyjskich może mieć zbawienny wpływ na ciśnienie i tętno. W 1975 r. przeprowadzono badanie młodych mężczyzn wolontariuszy, w którym zaaplikowano im jednodniową kurację 210 miligramami wyizolowanego tetrahydrokanabinolu (THC), co zaowocowało obniżeniem ciśnienie krwi i tętna. Wolontariusze otrzymywali związek przez pięć do 15 dni.
Okazało się, że przerwanie konsumpcji konopi prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i tętna. Ponieważ konopie mają tak zróżnicowany wpływ na tętno i ciśnienie krwi, istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre osoby mogą odczuwać negatywne skutki ich spożycia, dla serca i układu naczyniowego z marihuaną. Jednak w tej chwili nie jest jasne, kim są ci ludzie i czy zioło zwiększa ryzyko udaru mózgu u przeciętnej osoby.
Badania przedkliniczne sugerują, że receptory kannabinoidowe, miejsca odbierające THC, są aktywne w mózgach ofiar udaru. Zwykle ludzka wersja THC, zwana endokanabinoidami, łączy się z tymi receptorami komórkowymi. Po udarze wzrost liczby receptorów kannabinoidowych sugeruje, że komórki mózgowe wołają o więcej endokannabinoidów. THC bezpośrednio angażuje te receptory. Innym popularnym związkiem konopi indyjskich, kanabidiol (CBD), może zwiększyć ilość własnych endokannabinoidów w organizmie. Naukowcy przypuszczają, że byłoby to przydatne po udarze mózgu.
W Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism opublikowano niedawno przegląd literatury naukowej na ten temat, który skupiał się na połączonych wnioskach płynących z badań gryzoni i naczelnych. W sumie podczas 144 eksperymentów testowano łącznie 1.473 zwierząt. Eksperymenty wykazały, że u zwierząt leczonych związkami konopi indyjskich mózg zachowywał się znacznie lepiej niż u tych, które ich nie stosowały. Wprawdzie nie stwierdzono wzrostu wskaźników przeżycia u zwierząt leczonych kannabinoidem, jednak te poddane terapii konopiami indyjskimi przejawiały mniej stanów zapalnych i ogólnie lepsze funkcjonowanie po udarze mózgu.
To żadna niespodzianka dla użytkowników marihuany, jednak warto to podkreślać. Wspomniane badania wykazały, że konopie zawierają wiele neuroprotekcyjnych przeciwutleniaczy, które pomagają układowi nerwowemu wyzdrowieć ze stresu. Wnioski z nich płynące są dobrym znakiem dla tych, którzy próbują odzyskać zdrowie przy użyciu konopi.
Jeśli jesteś użytkownikiem konopi i obawiasz się ryzyka udaru, oto jak możesz jemu zaradzić.
Wybieraj waporyzator, który zioło spala się w niskich temperaturach
Preferuj jedzenie i nalewki
Zużywaj konopie w niższych dawkach lub unikaj nadmiernego spożycia
Ćwicz regularnie
Praktykuj techniki zarządzania stresem, takie jak ćwiczenia oddechowe
Przejdź na zdrową, roślinną dietę
Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu
Nie pal tytoniu
(źródło: Herb.co)