Zwolennicy legalizacji marihuany we Włoszech zebrali już wymagane minimum 500 tys. podpisów, które otwierają drogę do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie legalizacji konopi indyjskich, które odbędzie się prawdopodobnie na początku 2022 roku. Czy takie zmiany wpłyną na decyzję innych krajów członkowskich Unii Europejskiej?
Jak donosi businessinsider – Gdyby objąć marihuanę takim statusem prawnym jak tytoń, to dzięki takim zmianom do państwowego budżetu wpłynęłoby około 6 mld euro rocznie. Jeżeli podczas referendum większość głosujących będzie za, może to wpłynąć na decyzję wciąż „zastanawiających się” nad tym ruchem państw należących do Unii Europejskiej wywołując efekt domina.
Według szacunków Piero Davida, który jest badaczem w National Research Council, wartość włoskiego rynku marihuany rekreacyjnej szacuje się na ok. 8 mld euro. Ogromne korzyści finansowe i ekonomiczne widać na przykładzie Kanday czy USA, a nawet Kolumbii, która pragnie zdominować rynek eksportując swoją marihuanę. Zezwolenie na uprawy na różne cele, według zwolenników legalizacji pozwoliłoby na utworzenie 35 tys. nowych miejsc pracy, co jest kolejnym dużym plusem.
Zmiany dekryminalizacji przewidują możliwość uprawy konopi indyjskich na własny użytek oraz znaczne złagodzenie sankcji za inne przestępstwa związane z konopiami – sporą oszczędność przyniosłaby redukcja procesów sądowych, aresztów czy dochodzeń.