Wygląda na to, że idą gorsze czasy dla palących kierowców, a na pewno takie, w których muszą oni szczególnie uważać za kółkiem. Polska Policja zapowiada kupienie tysięcy nowych narkotestów.

Jak dotychczas narkotesty nie były w tak powszechnym użyciu, jak alkomaty. Trudno się temu dziwić, wszak wciąż więcej ludzi pije etanol, niż pali THC. Ale proporcje wciąż się zmieniają – na korzyść tego drugiego, naturalnego związku chemicznego. Reakcja stróżów prawa była więc tylko kwestią czasu. W końcu nastąpiła.

Policja właśnie ogłosiła zakup 1013 narkotestów jednorazowych i 40 kaset do urządzeń stacjonarnych. Ale to tylko początek. W planach jest zwiększenie zamówienia o kolejne 7120 testów jednokrotnego użytku i 907 kaset. I jest to liczba, która może znacząco wpłynąć… no własnie na co? Na bezpieczeństwo na drogach, czy raczej liczbę zabranych praw jazdy?

Wg Komendanta Głównego Policji, w latach 2013-2015 13,5% osób przebadanych za pomocą testów określających stan odurzenia, było pod wpływem środków psychoaktywnych. W 2015 przełożyło się to na 1252 prowadzących pojazdy. Jednocześnie poinformował, że stróże prawa byli w posiadaniu 3590 jednorazowych narkotestów i 82 stacjonarnych oraz 1659 kaset do nich. Profesjonalny sprzęt nie jest tani, dlatego policjanci nie decydowali się często na badania. Teraz ma się to zmienić.

To zwiastuje problemy dla palących regularnie, bo jak wiadomo – narkotesty wykrywają obecność THC we krwi także na wiele dni po faktycznym zjaraniu. Pisaliśmy o tym w artykule “Jak długo THC utrzymuje się w twoim organizmie?”

Wracając jednak do kluczowej kwestii, o tym, jak długo THC utrzymuje się w organizmie decyduje – a to niespodzianka! – ilość wyjaranego przez was zielska, częstotliwość tego procederu, a – co za tym idzie – również kumulacja kannabinoidów wprowadzonych do organizmu i dopuszczonych do recyrkulacji. Jeśli chodzi o najpopularniejsze w naszym kraju badanie moczu sprawa wygląda następująco:

– jedna zjarka tygodniowo – wykrywalność do około tygodnia
– częste palenie – wykrywalność do dwóch tygodni
– regularne palenie – wykrywalność do miesiące
– przejaranie – wykrywalność nawet do trzech miesięcy”

Tak więc, miejcie się na baczności, kierowcy, nie jeźdźcie po blancie (zminimalizujecie w ten sposób ryzyko) i wystrzegajcie się kontroli. Szerokiej drogi!

(źródło: CKM.pl)

Baner Reklamowy