Szwajcarski rząd rozważa dopuszczenie 5000 dorosłych do legalnego palenia marihuany w ramach badań pilotażowych. Projekt ma pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących konsumpcji rekreacyjnej – zapowiedział pod koniec lutego szwajcarski rząd.

Całość ma ruszyć już wkrótce, rząd chce uruchomić program do połowy 2019 roku – informuje Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia. Ten pilotażowy projekt, ma badać kwestie, które mogą doprowadzić do pierwszych zmian w prawie dot. marihuany od 1951 roku.

Baner Reklamowy

W badaniach udział mogą wziąć jedynie osoby dorosłe, które regularnie używają konopi.

Szwajcarski rząd szacuje, że około 200 000 osób w kraju używa tej zabronionej używki. W Szwajcarii, konopie zawierające mniej niż 1 procent THC są dozwolone od lipca zeszłego roku, po tym jak uniwersytet w Brnie dostał nie mógł przeprowadzić badań nad konopiami indyjskimi.

„Nie podważając ogólnego zakazu używania konopi, musimy mieć możliwość testowania nowych modeli regulacji w obecnej sytuacji” -oświadczył szwajcarski rząd.

Władze kolejnych miast, wskazują na nieskuteczność i negatywny wpływ obecnych przepisów, nielegalny handel w miejscach publicznych, który jest coraz bardziej destrukcyjny i sprawia, że ​​ludzie czują się niebezpiecznie, oraz podejmowanie wysiłków zmierzających do ograniczenia handlu narkotykami na obszarach miejskich. W rezultacie niektóre miasta chcą dowiedzieć się, w jaki sposób kontrolowany dostęp do konopi wpływa na jej konsumpcję, zachowania kupujących i zdrowie uczestników.

Ogłoszenie tego pilotażowego programu, jest odzwierciedleniem zmieniającej się europejskiej postawy dotyczącej marihuany. Do tej pory wiele europejskich krajów zliberalizowało przepisy w tej materii, np. Portugalia, Czechy i Hiszpania. Luksemburg rozważają pełną legalizację.