W roku 2023 polskie apteki odnotowały rekordową sprzedaż medycznej marihuany, która przekroczyła imponującą liczbę 4,6 ton – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To ogromny skok w porównaniu z rokiem poprzednim, gdzie sprzedaż sięgała zaledwie 1,1 tony – zwraca uwagę ekonomista Rafał Mundry.

Według danych Centrum eZdrowia, w roku 2023 w Polsce zostało sprzedanych aż 4 658 759 gramów medycznej marihuany. Liczba ta została osiągnięta poprzez zrealizowanie 276 807 recept przez uprawnione do sprzedaży apteki.

Baner Reklamowy

Ekonomista Rafał Mundry podkreśla znaczący wzrost sprzedaży tej substancji w porównaniu z latami ubiegłymi. Dane Ministerstwa Zdrowia wyraźnie pokazują dynamikę tego wzrostu – w 2022 roku sprzedano jedynie 1 176 752 g medycznej marihuany, a jeszcze w 2019 roku zaledwie 33 219 g.

Medyczna marihuana, o której mowa, to susz z konopi indyjskich, pozyskiwany z kwiatów uprawianych w kontrolowanych warunkach, bez użycia środków ochrony roślin czy pestycydów. W odróżnieniu od marihuany rekreacyjnej, charakteryzuje się standaryzowanym składem i stężeniem poszczególnych substancji.

Jako substancja o udokumentowanych właściwościach leczniczych, medyczna marihuana znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Jest wykorzystywana między innymi w leczeniu migreny, padaczki, depresji, jaskry czy astmy.

Dostęp do medycznej marihuany jest możliwy jedynie za pośrednictwem specjalnej recepty RPW, znanej jako „recepta narkotyczna”. Uprawnienia do jej wystawienia posiada każdy lekarz, z wyjątkiem weterynarzy.

Rekordowa sprzedaż medycznej marihuany w polskich aptekach w roku 2023 świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą terapii oraz potrzebie zapewnienia pacjentom skutecznych i bezpiecznych metod leczenia.