Porsche wypuściło samochód wyścigowy z konopi. Nową produkcją Porsche 718 Cayman GT4 pojedziemy nie tylko szybciej, ale i ekologiczniej.

Elementy nowego modelu oraz panele nadwozia zostały wykonane z mieszanki włókien organicznych pozyskiwanych z produktów ubocznych w przemyśle rolniczym – między innymi z włókna konopnego. Przyjazne dla środowiska otoczenie produkcji jest równie wytrzymałe co kompozyty węglowe, które dotychczas były głównym materiałem w produkcji samochodów wyścigowych.

Baner Reklamowy

Porsche 718 Cayman GT4 wyposażone jest w silnik o pojemności 3,8l typu flat-six generujący moc 425 KM. Moc przekazywana jest przez 6 biegową dwusprzęgłową skrzynie biegów. Całe auto z konopnymi panelami nadwozia waży zaledwie 1320 kg.

Nowy Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport posiada znacznie więcej genów wyścigowych, niż jego, oczywiście też bardzo udany, poprzednik. Moc silnika znacznie wzrosła. Jednocześnie byliśmy w stanie zwiększyć docisk, a kokpit jest teraz jeszcze lepiej dostosowany do potrzeb kierowców.” – mówi Fritz Enzinger, szef sportów motorowych w Porsche.

Samochody z konopi w historii

Pierwszy projekt budowy samochodów, gdzie budulcem byłyby konopie został zaproponowany przez markę Ford. W projekt zaangażowały się Brytyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska oraz firma Hemcore. Tworzywa z włókien konopnych rozwiązałyby problem z zaleganiem starych samochodów, gdyż materiały z konopi są biodegradowalne.

Marka Ford nie pierwszy raz jest powiązana z konopiami. W końcu pierwszy projekt samochodu wykonanego z konopi w 1941 roku i napędzanego paliwem konopnym stworzył Henry Ford. Miał to być sposób na koniec zależności od przemysłu naftowego. Niestety rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził zakaz uprawy konopi i pokrzyżował plany Forda.

Warto wspomnieć, że mieszanka oleju konopnego i metanolu to zamiennik dla oleju napędowego w silniach wysokoprężnych. Przy spalaniu takiego paliwa powstaje mniej sadzy w porównaniu do oleju napędowego uzyskiwanego z ropy naftowej. Dodatkowo przy spalaniu nie są wprowadzane szkodliwe substancje do biosfery.

W seryjnej produkcji konopie wykorzystywano między innymi w takich autach jak: Audi, Fiat, Ford, Peugeot, Volvo czy Alfa Romeo.