Podanie leku na bazie marihuany noworodkowi z Wielkiej Brytanii jest pierwszym tego typu przypadkiem na świecie. Terapia lekiem opartym na konopiach ma mu pomóc w walce z ciężkim schorzeniem, które może spowodować uszkodzenie mózgu.

Encefalopatia nedotlenieniowo-niedokrwienna – z taką przypadłością urodził się Oscar Parodi. Dochodzi do niej, kiedy do dziecka dociera zbyt mały poziom tlenu i krwi.

Baner Reklamowy

Aktualnie 11-miesięczny Oscar, który urodził się w Norfolk and Norwich University Hospital będzie pierwszym pacjentem w tak młodym wieku, któremu podane zostaną leki oparte na medycznej marihuanie. Chelsea Parodi – Matka dziecka wyraziła zgodę na taką formę leczenia.

Specjaliści z Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, badający i prowadzący terapię chłopczyka maja nadzieję, że w przyszłości leki oparte na konopiach będą regularnie stosowana na neanatologicznych oddziałach. Miałoby się go podawać noworodkom z ryzykiem uszkodzenia mózgu i napadów drgawek, jednak na tę chwilę lek wciąż pozostaje w fazie testów.

Po narodzinach zapytano mnie, czy nie wzięlibyśmy udziału w badaniu. Skonsultowałam się z mamą i bratem, który uczy się na ratownika medycznego. To była trudna decyzja, ale chciałam zrobić wszystko, co tylko mogę, aby pomóc mojemu chłopczykowi

– powiedziała Chelsea Parodi, mama Oscara, cytowana przez Sky News.

Chłopczyk przyszedł na świat 11 marca poprzez cesarskie cięcie, które zostało wykonane 3 dni po planowanym terminie. Chłopiec ważył niecałe 3 kilogramy, jednak urodził się w bardzo słabej kondycji, więc jak to bywa w takich przypadkach, został on poddany standardowej terapii polegającej na schładzaniu organizmu. Po kilku godzinach podano mu dożylnie również malutką dawkę (0,1 mg/kg) leku opartego na marihuanie, która odpowiadała jednej trzydziestej normalnej dawki. Oscarek czuje się świetnie!

Radzi sobie fantastycznie, jestem naprawdę wdzięczna doktorowi Clarke’owi i jego zespołowi za to, co dla nas zrobili!

– powiedziała mama Oscara.

Eksperci, pod których opiekę trafił Oscar zapewniają, że poziom substancji psychoaktywnej (THC), która występuje w konopiach, w leku jest na bardzo niskim, wręcz minimalnym poziomie.