Podziemie Nadziei to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o medycznej marihuanie w Polsce. Już 12 kwietnia o godzinie 19.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbędzie się premiera kinowa produkcji Jana Bluza. Film zdobył Nagrodę Publiczności na 18. MFF Watch Docs. W kolejnych miesiącach film będzie emitowany na pokazach w kilkunastu miastach Polski.

Baner Reklamowy

Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Obraz w reżyserii Jana Bluza przedstawia środowisko zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy zalecających terapię konopiami.

Z racji iż Polska prowadzi jedną z najsurowszych polityk antynarkotykowych w Unii Europejskiej, dostęp do medycznej marihuany jest znacznie ograniczony. Pacjenci legalnie kwalifikujący się do terapii konopiami stanowią odsetek. Tych, którzy muszą to robić nielegalnie jest znacznie więcej…

W 2017 roku Polska zalegalizowała użycie marihuany do celów leczniczych, jednak dostępność produktu w aptekach jak już wcześniej pisaliśmy – jest znikoma. Pacjenci muszą zaopatrywać się w leki na czarnym rynku, bądź nielegalnie uprawiać marihuanę. Polskie sądy traktują takie osoby nie jak pacjentów, a użytkowników narkotyków. Za uprawę marihuany możemy zostać skazani niczym przestępcy produkujący twarde narkotyki.

Zachęcamy do obejrzenia poruszającego trailera „Podziemie Nadziei”