Zazwyczaj marihuana kojarzy nam się z błogim chillout’em – łatwiej nam się uspokoić, odstresować czy zapomnieć o zmartwieniach. Jednak w pewnych przypadkach powoduje nasilenie stresu, czasem aż do punktu skrajnej paranoi. Każdy kto obejrzał obie strony medalu przyzna, że paranoja po trawce może być naprawdę silna.

Jaki związek ma marihuana z paranoją? Co powoduje paranoje po marihuanie? Jak sobie poradzić z paranoją po marihuanie? Wszystko co musisz wiedzieć opisaliśmy poniżej.

Baner Reklamowy

Wpływ marihuany na paranoję

Podobnie jak z większością rzeczy związanych z konopiami, badania nad wpływem marihuany na paranoję są dość ograniczone. Prowadzone badania z powodu przepisów zakazujących użytkowania konopi nie są tak dokładne jak powinny być, aczkolwiek…

Według grupy naukowców z Oksfordu, którzy w 2014 roku przeprowadzili eksperyment, marihuana może być czynnikiem przyczyniającym się do poczucia paranoi.

Badanie przeprowadzone na 121 dorosłych w wieku 21 do 50 lat polegało na przyjęciu przez nich THC lub placebo. Następnie zbadano ich stan emocjonalny poprzez szereg pytań dotyczących aktualnych doświadczeń i uczuć. Wyniki badania były następujące, co druga osoba po zażyciu THC czuła nasilenie stresu, zaś po zażyciu placebo co trzecia osoba miała poczucie paranoi.

Naukowcy nie posuwają się do jednoznacznych wniosków, że konopie indyjskie powodują paranoję. Według nich marihuana powoduje szereg innych doświadczeń, które mogą przyczyniać się do zwiększenia poczucia stresu, a w efekcie powodować paranoję.

Pod wpływem marihuany możemy doświadczyć pewnych zmian sensorycznych, które sprawiają, że niektórzy ludzie mogą poczuć się z tym niekomfortowo. W efekcie robią się nerwowi i niespokojni, a w skrajnych przypadkach popadają w paranoję.

Czy marihuana nasila istniejącą paranoję?

Działanie marihuany z pewnością może zaostrzyć istniejącą paranoje, jednak nie musi. Jeśli jesteś podatny na stres i odczucie niepokoju to prawdopodobieństwo, że poczujesz się gorzej jest większe, jednak wszystko zależy od wielu czynników t.j.

 • Osobowość
 • Genetyczne predyspozycje
 • Układ endokannabinoidowy
 • Moc i ilość twojego suszu
 • Spektrum kannabinoidów
 • Poziom tolerancji
 • Okoliczności palenia

Nasze podejście do marihuany oraz okoliczności palenia są najważniejsze. Jeśli jesteśmy w grupie przyjaciół, w miejscu dobrze nam znanym i bezpiecznym to prawdopodobieństwo odczucia paranoi jest znacznie mniejsze. Czynniki takie jak ilość spalonego suszu oraz jego spektrum kannabinoidowe mają również duży wpływ na nasz stan i nie należy ich lekceważyć, jednakże grunt to wspomniane dobre nastawienie.

Jak radzić sobie z paranoją po marihuanie?

Ze względu na wiele czynników wpływających na nasz stan po trawce, bardzo prawdopodobne, że kiedyś doświadczysz paranoi. Nawet jeśli zazwyczaj nie odczuwałeś stresów po zapaleniu, to każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji i warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Oto kilka dobrych sposobów na porzucenie niepotrzebnego stresu

 • Usiądź i głęboko oddychaj. Pamiętaj, że niemożliwe jest przedawkowanie marihuany i nieprzyjemny stan jest tylko chwilowy.
 • Wypij herbatę z cytryną lub mięte, możesz dodać imbir/miód. Powinno zadziałać uspokajająco.
 • Spróbuj zgnieść trochę pieprzu i delikatnie go powąchać. Pieprz ma w sobie terpeny, które działają kojąco.
 • Weź ciepły prysznic.
 • Zdrzemnij się.

Jeśli zdarza ci się to zbyt często, spróbuj zmniejszyć dawki THC oraz spożywaj szczepy z większą ilością CBD. CBD ma działanie przeciwdziałające dla psychoaktywnych efektów THC. Jeśli jesteś podatny na paranoję, możesz poczuć się znacznie lepiej po zmianie szczepu na bogatsze spektrum CBD.