Program promujący uprawę konopi został nagrodzony przez Ministra Rolnictwa. „Program Konopny – narzędzie komercjalizacji rolniczych dóbr własności intelektualnej na skalę międzynarodową” wdrożony przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich został wyróżniony za swoje osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Baner Reklamowy

Program promujący uprawę konopi

Rynek konopi przemysłowych przeżywa ponowny rozkwit. Program wprowadzony przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest żywym przykładem skutecznej komercjalizacji opracowanych już rozwiązań.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za cel postawił sobie produkcje elitarnego materiału siewnego z własnych odmian konopi przemysłowych (m.in. Białobrzeskie, Tygra, Henola). Działalność instytutu wypromowała polskie odmiany konopi, co pozwoliło podpisać kolejne umowy licencyjne, których przychody liczone są w milionach złoty. Uprawy konopi przemysłowych w Polsce dynamicznie zwiększają się, co jest szansą na poprawę sytuacji finansowej polskiego rolnika, a szczególnie tych, których działalność skupia się na małym obszarze. Oferta instytutu jest alternatywą dla tradycyjnych upraw. Przychody z hektara sięgają nawet 15 tysięcy złoty.

„Program Konopny – narzędzie komercjalizacji rolniczych dóbr własności intelektualnej na skalę międzynarodową”

Dlaczego warto zainteresować się programem? Podpisując umowę kontrakcyjną z instytutem, zyskujemy możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich pomaga w załatwieniu wszelkich formalności urzędowych w związku z uprawą konopi włóknistych oraz dostarcza swój materiał siewny. Instytut gwarantuje również wsparcie agrotechniczne i doradcze. Gdy już uda nam się zebrać pierwsze plony, wszystko może zostać skupione przez Instytut po wcześniej ustalonych cenach.

Młode pokolenie coraz częściej zaczyna dostrzegać pozytywy uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. Rolą programu jest promowanie upraw tej rośliny poprzez przekazywanie wiedzy agrotechnicznej i przetwórczej.